Amazon, bulut bilişim iş kolunda önemli bir işten çıkarma sürecine giriştiğini açıkladı. Şirket, bu süreçte bulut bilişim hizmetleri, satış, pazarlama ve küresel hizmetler departmanlarından yüzlerce çalışanın yanı sıra fiziksel mağaza teknoloji ekibindeki birkaç yüz çalışanın da işten çıkarıldığını duyurdu.

Şirketin Açıklaması 

Amazon Web Servisi (AWS) bir sözcüsü, müşterilere yenilikçi çözümler sunma amacıyla devam eden yatırımlar, işe alım ve kaynak optimizasyonu süreçlerinin bu zorunlu kararları beraberinde getirdiğini belirtti. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışanlar için en az 60 gün süresince maaş ve sosyal yardımların devam edeceği, yeni iş bulma sürecinde destek sağlanacağı ve geçici sağlık yardımlarına erişim imkânı sunulacağı açıklandı. İşten çıkarılan çalışanlar ayrıca kıdem tazminatı hakkına da sahip olacaklar.

Teknoloji Sektöründe Artan İşten Çıkarmalar

Teknoloji sektörü genelinde işten çıkarmaların sayısı dikkat çekici bir şekilde artış gösterdi. Challenger, Gray & Christmas adlı ABD kariyer danışmanlık firmasının raporuna göre, 2023 yılı itibarıyla sektördeki işten çıkarmalar yüzde 73 oranında artarak 168 bin 32 kişiye ulaştı. Bu durum, 2022 yılına kıyasla büyük bir artışı temsil ediyor.

Amazon'un Yapay Zeka Yatırımları

Amazon'un bu işten çıkarmaların yanı sıra, yapay zeka alanına yatırımlarını sürdürdüğü biliniyor. Şirket, geçen ay güvenlik ve araştırma odaklı bir start-up olan Anthropic'e yatırım yaparak Amazon Web Servisleri aracılığıyla yapay zeka alanında gelişim göstermeyi hedefliyor. Microsoft gibi ChatGPT'ye yatırım yapan diğer teknoloji devleri de yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için rekabet içindeler.

Twitch ve Diğer Yan Kuruluşlardaki İşten Çıkarmalar

Amazon, Ocak ayında Twitch, Prime Video ve MGM stüdyoları gibi yan kuruluşlarında da yüzlerce kişiyi işten çıkardı. Twitch platformunda, işgücünün üçte birine denk gelen 500'den fazla çalışanın işten çıkarılması gerçekleşti.

Editör: Halit Alptekin