Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 27 Haziran 2024 tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizinin sabit tutulmasına karar verdi. Ancak, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yineledi.

Enflasyonla Mücadele Devam Ediyor

Toplantıda, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği vurgulandı. Enflasyonda belirgin bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı belirtildi.

Krediler ve Mevduat Piyasalarındaki Gelişmeler

Toplantı özetinde, yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası varlıklara yönelimiyle piyasada oluşan likidite fazlasının zorunlu karşılıkların artırılmasıyla birlikte likidite açığına dönüştüğü ifade edildi. Ayrıca, Türk lirası mevduat ve ticari kredi faiz oranlarındaki değişimler ayrıntılı bir şekilde ele alındı.

Talep ve Üretim Göstergeleri

2024 yılı ilk çeyreğinde iktisadi faaliyetlerin güçlü seyrettiği belirtilen toplantı özetinde, yurt içi talebin halen enflasyonist düzeyde olduğu ancak yavaşladığına dikkat çekildi. Sanayi üretimindeki düşüş ve işsizlik oranındaki gerileme de vurgulandı.

Enflasyon Gelişmeleri

Mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 3,37 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 75,45 seviyesine yükseldiği belirtildi. Çekirdek enflasyon göstergelerinin ise daha ılımlı seyrettiği ifade edildi. Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri ve jeopolitik riskler gibi faktörlerin enflasyonist baskıları canlı tuttuğu kaydedildi.

Uluslararası Rezervler ve Risk Primleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın brüt uluslararası rezervlerinin, önceki PPK toplantı haftasından bu yana 5,38 milyar ABD doları artarak 147,6 milyar ABD doları seviyesine yükseldiği açıklandı.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk priminin ise sınırlı bir artışla 279 baz puan seviyesine yükseldiği belirtildi.

Editör: Merve Öney