Kurban Bayramı'nın sona ermesinin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ilk gündem maddelerinden biri olarak kripto para piyasasına yönelik düzenlemeleri ele alacak. Bu düzenlemeler, kripto piyasasında şeffaflığın artırılması ve yatırımcının korunması amacını taşıyor.

Kripto Düzenlemesinin Hedefleri

Düzenlemenin en önemli hedefi, kripto para piyasasında şeffaflığı artırmak ve yatırımcıları korumak. Bu amaçla, kurallara uymayan platformlara ağır yaptırımlar getirilecek. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bu konuda geniş yetkilerle donatılacak.

Hizmet Sağlayıcılar İçin Yeni Kurallar

Düzenlemeyle, kripto hizmet sağlayıcıları için sermaye şartı getirilecek ve yatırımcılar korunacak. Ayrıca, hizmet veren firmalara bir dizi yaptırım uygulanacak. Kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı da yasa ile belirlenecek.

SPK'ya Geniş Yetkiler

Hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK'ya yetki verilecek. Tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak. Sermaye piyasalarında 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Teklif yasalaştığında, belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek ve bankaların da saklama lisansı alması gerekecek.

Piyasa Bozucu Eylemlere Cezalar

Düzenlemeyle piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu eylemler ile bilgi suistimalinin cezaları da belirlenecek. Piyasa bozucu eylemler kapsamında 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.

Editör: Halit Alptekin