BlackRock’un ETF yöneticisi Samara Cohen, Bitcoin ETF’lerinin kripto para ile geleneksel finans arasında bir köprü görevi görebileceğini söyledi. Cohen, finansal danışmanların bu fonları yavaş da olsa benimsediğini belirtti.

Bitcoin ETF'leri ve Piyasa Tepkisi

Ocak ayında piyasaya sürülen Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler), yatırımcılar arasında büyük ilgi gördü. BlackRock’tan Samara Cohen, Coinbase State of Crypto Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Bitcoin ETF alımlarının yaklaşık yüzde 80’inin genellikle çevrimiçi aracı kurum hesapları üzerinden kendi tahsisatlarını yapan yatırımcılardan geldiğini söyledi.

Yatırım Danışmanlarının Endişeleri

Cohen, hedge fonlarının ve aracı kurumların son çeyreğin 13-F bildirimlerine göre alıcılar arasında olduğunu belirtirken, kayıtlı yatırım danışmanlarının tedirgin olduğunu ifade etti.

Bitcoin’in yüksek fiyat dalgalanmaları, henüz yeterince uzun bir geçmişinin olmaması, düzenleyici uyum ve kripto paraların dolandırıcılık ve skandallar konusundaki kötü şöhreti bu tedirginliğin ana nedenleri arasında yer alıyor.

Bitcoin ve Geleneksel Finans Arasında Köprü

Cohen, Bitcoin ETF’lerini kripto ile geleneksel finans arasında bir köprü olarak gördüğünü belirtti. Yatırımcıların, risklerini iki farklı ekosistem arasında yönetmek zorunda kalmadan Bitcoin’e tahsisat yapabileceğini söyledi.

ETF’lerden önce, kriptoya giriş yolları bazı yatırımcılar için yeterli değildi.

Bitcoin'in Piyasa Performansı

Bitcoin, yılın başına kıyasla yüzde 57 yukarıda ve 66.600 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para Mart ayında 73.700 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Editör: Merve Öney