10x Research, Bitcoin'in enflasyon verileri sonrası toparlanma eğiliminde olduğunu ve FED'in faizleri indirmek zorunda kalacağını belirtti.

FED’in Faiz Oranları ve Kripto Piyasasına Etkisi

10x Research, FED’in şahin faiz oranı tahminlerine rağmen Bitcoin'e dair olumlu beklentilerini koruyor. Dün Federal Rezerv, gösterge borçlanma maliyetini %5,25-5,50 aralığında sabit tuttu. Açıklamada, bu yılın Mart ayında öngörülen üç faiz indiriminden yalnızca birinin gerçekleşeceği beklentisi ortaya çıktı.

TÜFE Verileri ve Bitcoin’in Değeri

Beklenenden daha düşük açıklanan TÜFE verileri, FED’in yeni oran tahmini piyasaları tedirgin etti ve Bitcoin'in değer kaybetmesine yol açtı. Bu durum sonrası BTC 67.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Kripto para birimi yazım itibarıyla 67.500 dolar seviyesinde işlem görüyor. En değerli altcoin olan Ethereum ise 3.500 doların altına geriledi.

10x Research’ün BTC ve ETH İyimserliği

10x Research Bitcoin konusunda iyimser ve rallinin yakında devam edeceğine inanıyor. 10x Research kurucusu Markus Thielen, "Tavsiyemiz değişmedi: Bitcoin'e bağlı kalmak ve Ethereum gibi diğerlerinden kaçınmak. Düşük enflasyon verilerinin Bitcoin fiyatlarını yükselttiğini gösterdi ve bu eğilimin devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.

ETF Akışları ve Enflasyon Beklentileri

ABD tüketici fiyat enflasyonu Mayıs ayında sabit kaldı ve yıllık oran %3,3 olarak gerçekleşti. Thielen'e göre, enflasyondaki yavaşlama, ABD'de listelenen spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) büyük girişleri tetikledi. Çarşamba günü ETF'ler 100 milyon dolar topladı ve iki günlük çıkış serisini sonlandırdı.

Gelecekteki Faiz İndirim Beklentileri

Thielen, enflasyonun zirveye ulaştığını ve bu nedenle Fed'in yılın sonlarına doğru daha fazla faiz indirimi sinyali vereceğini beklediğini belirtti. ETF akışları, Ocak ayındaki açılıştan sonra Aralık TÜFE’sinin yükselmesi nedeniyle durmuştu, ancak Şubat ayında yeniden başladı ve Bitcoin'i daha da yükseltti.

Editör: Merve Öney