Kurban Bayramı tatili dokuz güne çıkarıldı. Bu uzun tatilde rotalar genellikle Akdeniz ve Ege bölgesine çevrildi. Bayram döneminde 2.5 milyonun üzerinde kişinin seyahate çıkması bekleniyor. Peki tatilde konaklama fiyatları nasıl? İşte tatil beldelerinde 5 gece konaklamanın maliyeti...

Tatilcilerin Tercihi: Antalya, Alanya, Kemer, Side ve Bodrum

Tatilciler en çok Antalya, Alanya, Kemer, Side ve Bodrum’u tercih ediyor. Tatilseverler her şey dahil otellere yoğun ilgi gösterirken, bungalovlar, apart oteller ve pansiyonlardaki fiyatlar da dikkat çekiyor.

TÜRSAB Başkanı'nın Değerlendirmesi

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede, "Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması tatil rezervasyonlarını daha da hareketlendirdi. Kurban Bayramı döneminde 2.5 milyonun üzerinde kişinin turizm hareketlerine katılımını bekliyoruz. Yurtiçi satışlarda bu yıl geçen yıla göre artış olduğu görülüyor. Özellikle deniz tatili planlayan aileler için bayramın okulların kapanmasına denk gelmesi önemli bir fırsat sunuyor. Yurtiçinde Bodrum, Kemer, Marmaris, Side, Belek, Alanya, Çeşme tercih ediliyor. Antalya ve Ege’deki otel dolulukları şimdiden yüzde 80’leri buldu. Kültür turu rezervasyonlarında da geçen yılki bayram rezervasyonlarına göre bu yıl yüzde 40’ları aşan bir artış söz konusu" dedi.

Konaklama Fiyatları Nasıl?

Antalya: 5 gecelik konaklama 2 kişi 1 çocuk için ortalama 11 bin liradan başlıyor. Denize sıfır otellerde ise bu fiyat 25 bin liradan başlıyor. Ultra lüks otellerde 5 gece konaklama ise 500 bin lirayı aşıyor.

Bodrum: En uygun 5 gecelik konaklama apart otellerde 14 bin liradan başlıyor. Orta segment otellerde fiyatlar 25 bin liradan başlarken, 5 yıldızlı en pahalı otellerde fiyat 350 bin lirayı buluyor.

Marmaris: 2 kişi 1 çocuk için 5 gece konaklama ortalama 14 bin liradan başlıyor. En lüks otellerde ise 340 bin lira isteniyor. Butik otellerde oda kahvaltı seçeneği ile 2 kişi 5 gece için ortalama 30 bin liraya konaklamak mümkün.

Çeşme: En uygun fiyatlı pansiyonlar 2 kişi 1 çocuk için 17 bin 500 liradan başlıyor. Bölgenin en pahalı oteli ise 168 bin lira talep ediyor.

Fethiye: 5 gece konaklama 14 bin liradan başlıyor ve 300 bin lirayı aşıyor.

Mersin: Otellerde 5 gece için fiyatlar 14 bin liradan başlıyor, lüks otellerde ise 60 bin lirayı buluyor.

Rezervasyonlar Artışta

Neredekal.com verilerine göre, Kurban Bayramı dönemi için tatil aramalarında yüzde 132’lik bir artış oldu. Tatilseverler en çok Antalya için arama yaptı. Tatilbudur CEO’su Onur Otruş, "Kurban Bayramı rezervasyonlarının geçen yıla göre yüzde 59 oranında arttığını görüyoruz. Bu sene bayram için tatil yeri arayışı erken başladı. Ortalama 35-40 gün önceden rezervasyonların tamamlandığını söyleyebiliriz" dedi.

Editör: Halit Alptekin