Emekli olmak için gün sayanların en çok merak ettiği konuların başında emeklilik dilekçesini Haziran'da mı yoksa zam ayı olan Temmuz'da vermenin daha avantajlı olduğu geliyor. Peki Haziran'da mı emekli olunmalı yoksa Temmuz'da mı? İşte bu sorunun yanıtı...

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, "Haziran ayında mı yoksa Temmuz ayında mı emeklilik dilekçesi vermek daha avantajlı?" sorusuna yanıt verdi. Doğan, genellikle emekliliği gelen okuyuculardan bu yönde çok sayıda soru aldığını belirtti.

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Emekli aylığı hesaplaması, sigorta giriş tarihine göre farklılık gösteriyor:

  • 2000 yılı öncesi girişliler: Aylık brüt maaş, SGK prim tutarı, ödenen prim gün sayısı ve aylık bağlama oranı hesaba katılıyor. Enflasyon ve milli gelirdeki büyüme hızı da bu hesaplamaya dahil ediliyor.
  • 2000-2008 arası girişliler: Güncelleme katsayısı kullanılıyor ve emekli olunacak tarihten bir önceki yılın büyüme rakamları ve enflasyonu hesaba katılıyor.
  • 2008 sonrası girişliler: Aylık kazancın ortalamasına, güncelleme katsayısına ve TÜFE oranına göre hesaplama yapılıyor.

Hangi Ayda Emeklilik Dilekçesi Vermek Daha Avantajlı?

Noyan Doğan, Haziran'da mı yoksa Temmuz'da mı emeklilik dilekçesi vermenin daha avantajlı olduğu konusunda şu açıklamayı yaptı: "Emeklilik dilekçesini Haziran'da vermekle, Temmuz'da vermek arasında maaş açısından hiçbir fark olmaz. Haziran ayında emekli olanlar, 2024’ün Ocak ayındaki emekli zamlarından yararlanacak ve Temmuz ayında yapılacak zamlar da maaşlarına eklenecek. Temmuz ayında emekli olanlar ise Temmuz ayındaki zamları maaşlarına ek olarak alacaklar."

Tek Fark Kıdem Tazminatı

Doğan, emeklilik dilekçesini Haziran'da mı yoksa Temmuz'da mı vermenin tek farkının kıdem tazminatı olduğunu belirtti. Maaşı 35 bin liranın altındaki çalışanlar için Temmuz ayını beklemek gerekli değil, ancak brüt maaşı 35 bin liranın üzerinde olanlar için Temmuz ayındaki tavan artışı daha yüksek kıdem tazminatı anlamına geliyor.

Uzman Görüşleri ve Tavsiyeler

Emekli maaşının hesaplanması karmaşık bir formül gerektirdiği için kesin bir yanıt vermek zor. Ancak genel olarak emeklilik dilekçesinin hangi ayda verileceği, emekli maaşı üzerinde önemli bir fark yaratmıyor.

Editör: Halit Alptekin