Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın 3 milyar lira değerindeki bedelli sermaye artırım başvurusunu onayladı. Mavi Giyim Sanayi ve Ticaretin 198 milyon 628 bin lira değerindeki bedelsiz sermaye artırımı, Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaretin 200 milyon avro değerindeki borçlanma aracı ihracı başvuruları da SPK tarafından kabul edildi. 

Dap Gayrimenkul Geliştirme AŞ'nin Sermaye Artırımı Onaylandı

Dap Gayrimenkul Geliştirme AŞ'nin toplam satış hasılatı tutarı 1 milyar 29 milyon liraya karşılık gelecek şekilde gerçekleştireceği tahsisli sermaye artırım başvurusu da SPK tarafından onaylandı. 

SPK'dan Cezai Yaptırımlar ve İnternet Sitelerine Müdahale

SPK, Pınar Süt Mamülleri Sanayi ve Dyo Boya Fabrikaları Sanayi ve Ticaret gibi şirketlere idari para cezaları uyguladı. Ayrıca, Dap Gayrimenkül Geliştirme AŞ'nin piyasa işlemleriyle ilgili 2 kişiye toplam 311 bin 134 lira ceza kesildi. Kurul, 7 internet sitesinin içerik sağlayıcıları ve 11 gerçek kişi hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Kurul, adlarına kayıtlı telefon hatlarını kullanarak izinsiz sermaye piyasası faaliyeti bulunan 8 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptıran 51 internet sitesine erişimin engellenmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına da karar verildi.

Editör: Halit Alptekin