Bank of America (BofA), Erdemir hisseleri için yayınladığı hedef fiyat raporuyla piyasada tartışma yarattı. Rapor, önce 19 liradan 17 liraya düşürüldü, ardından Erdemir yönetiminin tepkisi sonrası 47 liraya revize edildi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), BofA'nın raporunu kasıtlı olarak piyasaya sunup sunmadığını incelemeye aldı.

Erdemir Hisselerindeki Fiyat Dalgalanmaları

Bank of America'nın Erdemir hisseleri için hedef fiyatını 17 liradan 47 liraya yükseltmesi, piyasadaki dalgalanmalara yol açtı. Erdemir'in hisse değeri, raporun yayımlandığı gün yüzde 3 düşüş gösterdi. OYAK Maden Metalurji Finansal Yönetim ve Mali İşler Grup Başkan Yardımcısı Serdar Başoğlu, analistin şirketle ilgili etkinliklere katılmadığını belirterek raporu eleştirdi.

OYAK Grubu'nun Tepkisi ve Sonrasında Gelişen Olaylar

OYAK Grubu, Erdemir hisselerindeki yanlış fiyatlandırmayı düzeltmek için harekete geçti. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, BofA ile yapılan görüşmeler ve kamuoyuna yapılan açıklamalar sonucunda raporda düzeltme sağlandı. Grup, hisselerin doğru değerlenmesini sağlamak amacıyla geri alım yaptı.

SPK'nın İncelemesi ve Olası Sonuçları

Sermaye Piyasası Kurulu, Bank of America'nın raporunun piyasayı nasıl etkilediği ve rapor yayımlandığı gün ile düzeltme yapıldığı gün yapılan işlemleri mercek altına aldı. Eğer BofA'nın bu iki rapor arasındaki fiyat hareketlerinden yararlandığı tespit edilirse, durum ciddi bir boyut kazanabilir. Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri, SPK'nın incelemesinin sonuçlarını yakından takip ediyor.

Editör: Halit Alptekin