Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), döviz piyasalarını manipüle etmek amacıyla gerçeğe aykırı bilgiler yayımladığı belirlenen bazı medya kuruluşları ve bireyler hakkında suç ihbarında bulundu.

Yeniçağ İnternet Gazetesi’ne Ait Yanıltıcı Haber ve Sorumluları

16 Mart 2024 tarihinde, Yeniçağ İnternet Gazetesi'nde yer alan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi raporunu temel alan bir haberin tamamen asılsız olduğu ortaya çıktı. Haber, "Dolar 15 gün sonra bu rakama yükselecek. Merkez Bankası’nın raporundan sızdı" başlığı altında yayımlanmıştı. SPK, bu haberin döviz fiyatlarını etkileyerek piyasalara zarar verdiğini ve tamamen yanıltıcı olduğunu belirtti.

Suç Duyurusunda Bulunan İsimler ve İlgili Hükümler

Yeniçağ İnternet Gazetesi'nin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Erdem Avşar, üst düzey yetkilileri ve “paradurumu.com” internet sitesinin ilgili kişileri hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçu kapsamında işlem başlatıldı. İhbar edilen isimler arasında Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Eray Erollu, Genel Yayın Yönetmeni Fatih Ergin, Yayın sahibi Yeniçağ Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik, Tüzel Kişi Temsilcisi Ahmet Çelik, “paradurumu.com”un Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Burak Öztunalı, Yayın Danışmanı Ali Güven ve sahibi Özlem Denizmen bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin