Küresel piyasalar, Fed'in faiz indirimlerine başlama zamanlaması konusundaki belirsizliklerle karmaşık bir seyir izliyor. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan Fed faiz kararı, piyasaların dikkatle takip ettiği bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Enflasyonla Mücadeledeki Belirsizlik

Dünya genelinde devam eden enflasyonla mücadele, ekonomik dengeler açısından kritik bir noktada bulunuyor. Küresel ölçekte gelecek dönemde atılacak para politikaları, önemli bir belirsizlik unsuru olmaya devam ediyor.

Fed'in Faiz Politikası ve Ekonomist Görüşleri

ABD'de açıklanan tüketici ve üretici enflasyon rakamlarının tahminleri aşması, Fed'in yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlama ihtimalini zayıflattı. Para piyasalarında, Fed'in 19-20 Mart toplantısında faizi sabit tutması bekleniyor. Bankanın faiz indirimi ihtimali mayıs ayı için %7, haziran için ise %59 olarak fiyatlandırılıyor.

Fed Başkanı Powell'ın Sözleri ve Yellen'in Pişmanlığı

Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ve "dot plot" grafiği, yatırımcıların odak noktasında yer alıyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise, 2021'de enflasyonun "geçici" olduğu yönündeki önceki ifadeleri için pişmanlık duyduğunu ve kira oranlarının bu yıl düşmesini beklediğini belirtti.

Fitch Ratings'in Büyüme Beklentisi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomi için bu yılki büyüme beklentisini %2,4'e yükseltti.

ABD Piyasa Verileri ve New York Borsasının Durumu

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri ve altın fiyatlarındaki değişim, dolar endeksinin yükselişi piyasalar için önemli veriler arasında. New York borsası ise haftayı negatif bir seyirle tamamladı.

Uluslararası Gelişmeler ve Petrol Fiyatları

İsrail-Filistin çatışması ve Rusya-Ukrayna Savaşı, petrol fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı geçen haftayı %4 artışla tamamladı.

Avrupa Borsaları ve ECB'nin Faiz Politikası

Avrupa pay piyasaları, gelecek hafta açıklanacak enflasyon verilerine ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklanmış durumda. ECB yetkililerinin açıklamaları, faiz indirimi ihtimallerini gündeme getiriyor.

Asya Borsaları ve Japonya Merkez Bankası

Asya borsaları karışık bir seyir izlerken, Japonya Merkez Bankası'nın faiz kararı merakla bekleniyor. BoJ'un para politikası toplantısında faiz artırımı ihtimali gündemde.

Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler

Yurt içinde, Borsa İstanbul ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı yatırımcıların ilgi odağı. Dolar/TL kuru ve TCMB'nin ekonomi politikaları, Türkiye ekonomisinin geleceği için önemli göstergeler arasında.

Editör: Halit Alptekin