Geçen hafta, altın fiyatları tarihin en yüksek seviyelerinden gerileyerek piyasaları sarsmıştı. Aynı zamanda, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, önemli bir eşik olan 9 bin puanın altına düşerek yatırımcıların dikkatini çekti. Şimdiki hafta içerisinde, ekonomi çevrelerinin odak noktası, ABD Merkez Bankası (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararları olacak. Çarşamba günü Fed'in, yurt dışı piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıklaması bekleniyor. Perşembe günü ise TCMB'nin faiz kararı saat 14.00’te duyurulacak.

Faiz Beklentileri ve Piyasa Tahminleri

Ekonomistler, politika faizinde olası bir değişiklik konusunda beklentilerini ortaya koydular. Genel kanı, faizin yüzde 45 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde. Ekonomistler arasında politika faizi tahminleri yüzde 45 ile yüzde 47,50 aralığında değişiyor. Yıl sonu için medyan politika faizi beklentisi yine yüzde 45 olarak belirlendi.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre, cari ay sonu için politika faizi beklentisi yüzde 45, üç ay sonrası için yüzde 46,85 olarak belirlendi. Bir yıl sonrası için politika faizi beklentisi yüzde 36,62'den yüzde 36,96'ya yükseldi.

Mart ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) artış beklentisi, geçen ay yüzde 3,17 iken, bu dönemde yüzde 3,43'e çıktı. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi, bir önceki dönemde yüzde 42,96 iken, bu dönemde yüzde 44,19 olarak gerçekleşti. Bir yıl sonrası için TÜFE beklentisi ise yüzde 37,78'den yüzde 36,70'e düştü.

Merkez Bankası'nın Sıkılaştırma Adımları

TCMB'nin faiz kararının yanı sıra, ekonominin sıkılaştırılmasına yönelik atılan adımlar da ekonomi gündeminde önemli bir yer tutuyor. Banka, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarından nakit çekim işlemlerinde faiz oranlarını artırarak, Türk Lirası mevduatın bankacılık sistem içindeki payını artırmaya yönelik hamlelerde bulundu. Kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkarıldı.

Uluslararası bankalardan gelen açıklamalara göre, faizde 500 baz puanlık bir artış ihtimali üzerinde duruluyor.

Editör: Halit Alptekin