Standard & Poor’s (S&P), Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill’in açıklamalarına göre, Türkiye ekonomisinin son dönemlerde gösterdiği dengelenme belirtileri nedeniyle, ülkenin kredi notu görünümü "pozitife" yükseltildi. S&P'nin internet üzerinden gerçekleştirdiği "Gelişmekte Olan Piyasalara Bakış: Türkiye 2024 Görünümü" adlı toplantıda bu konu ele alındı.

Gill, toplantıda Türkiye'nin ekonomik istikrarını artırma çabalarını değerlendirerek, ülkenin B kredi notunun korunurken, kredi notu görünümünün olumlu yönde değiştirildiğini belirtti. Türkiye'nin son çeyrek büyüme verilerine de değinen Gill, ekonomideki dengelenmenin, ortodoks para politikasının yeniden uygulanmasıyla desteklendiğini ve bu durumun iç tasarrufları artırıp, tüketimi ve ithalatı azalttığını vurguladı.

Gill ayrıca, Türk ekonomisinin genel olarak "yumuşak iniş"ten faydalanacağını öngördüğünü ifade etti. Türkiye'nin kredi notunun daha da yükseltilmesi için, ödemeler dengesinin iyileşmesi, iç tasarrufların artması, Türk Lirası'ndaki değer artışı ve kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi gibi koşulların gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz ise Türk bankalarının durumunu değerlendirdi. Ozyavuz, bankaların yeterli sermaye tamponlarına sahip olduğunu, ancak para biriminin değer kaybı nedeniyle bazı sermaye kayıplarının beklendiğini belirtti. Bununla birlikte, bankaların son iki yılda olası ihtiyaçlar için ayırdıkları ücretsiz provizyonların rahatlatıcı bir unsur olduğunu ekledi.