İsviçre merkezli ilaç devi Roche, liste dışı obezite ilaç geliştiricisi Carmot Therapeutics'i 2,7 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul etti. Bu hamleyle Roche, kilo verme ilaçları pazarında Novo Nordisk ve Eli Lilly gibi öncü firmalara rakip olarak yerini aldı. ABD pazarını hedefleyen Roche'un en gözde ürün adayı, haftalık CT-388 enjeksiyonu. Bu ilaç, Lilly'nin Mounjaro'su gibi GLP-1/GIP reseptörü agonisti özelliğine sahip.

Roche İlaç Bölümü Başkanı Teresa Graham, Reuters'e verdiği demeçte, Faz I deneme sonuçlarının umut verici olduğunu ve ilacın Faz II denemelerine hazır olduğunu belirtti. 2030'larda piyasaya sürülmesi mümkün olan bu ilaç, kilo verme ilacı pazarının lideri Novo'nun Wegovy enjeksiyonuyla rekabet edecek. Novo'nun üretimindeki aşırı talep nedeniyle yaşanan zorluklar, Roche'un bu alandaki yatırımını daha da değerli kılıyor.

Roche hisseleri, kilo verme pazarının potansiyelini gösteren bu gelişmelerin ardından %2,4 artış gösterdi. Zuercher Kantonalbank analistlerine göre, piyasa doğru fiyatlandırıldığında "ben de" ürünlerine geniş bir yer var. Graham, Reuters'e yaptığı açıklamada, CT-388'in GLP-1 sınıfındaki en iyi obezite ilacı olma potansiyeline sahip olduğunu ve şirketin rekabette sadece düşük fiyatlı bir alternatif olmakla kalmayıp, üstün bir ürün sunmayı hedeflediğini belirtti.

Obezite ilaç pazarına yapılan yatırımlar arasında AstraZeneca'nın Eccogene'yle ve Lilly'nin Versanis ile yaptığı anlaşmalar dikkat çekiyor. Bu hareketlilik, Roche'un yeni CEO'su Thomas Schinecker'in Alzheimer ve kanser immünoterapisindeki aksaklıkların ardından farklı terapötik alanlara odaklanma stratejisinin bir parçası.

Roche, Ekim ayında Roivant ve Pfizer ile yaptığı 7,1 milyar dolarlık inflamatuar bağırsak hastalığı ilacı anlaşmasının ardından, Carmot ile yapılan bu anlaşmayı 2024 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı umuyor. Anlaşma, Roche'un 2018'de Lilly'ye sattığı GLP-1 alanına geri dönüşünü de işaret ediyor.

Carmot'un kurucu ortağı ve uzun süreli CEO'su Stig Hansen, yönetim kurulu koltuğunu korurken, şirketin portföyünde diyabetli ve diyabetsiz hastalar için obezite tedavisi amaçlayan çeşitli ilaç adayları bulunuyor. Bu anlaşma, Roche'un genişleyen ilaç portföyüne önemli bir katkı sağlayacak ve obezite pazarındaki rekabeti daha da kızıştıracak.