İngiltere'nin prestijli gazetelerinden biri olan Telegraph, bir dizi finansal manevra sonucunda bugün tekrar Barclay ailesinin kontrolüne geçti. Yaşanan gelişme, Abu Dabi destekli yatırım şirketi RedBird IMI ile yapılan anlaşmanın, İngiliz hükümetinin müdahalesi sonucu belirsizliğe düşmesinin ardından gerçekleşti. Barclay ailesi, Lloyds Bank'a olan 1,2 milyar sterlinlik borcunu ödeyerek gazetenin yönetimini yeniden ele aldı.

Barclay ailesinin bu hamlesi, hükümetin, herhangi bir devralımın ifade özgürlüğü üzerindeki etkisini araştırdığı bir dönemde geldi. Telegraph ve Spectator dergisinin kontrolü, daha önce Lloyds'un borç anlaşmazlığı sonucu sahipliği ele geçirmesiyle başlayan bir mücadelede odak noktası haline gelmişti. Barclays, borcunu ödemek ve açık artırmayı devam ettirmek için RedBird IMI ile işbirliği yaparak, gazeteyi tekrar ele geçirmeye kararlı olduğunu gösterdi.

RedBird IMI'nin planı, borç-özsermaye takası yoluyla varlıkların kontrolünü hızla ele geçirmekti, ancak hükümetin müdahalesiyle bu plan askıya alındı. Lloyds Bank, Barclay ailesinin ödemesini aldığını doğrulayarak, müşterilerle dostane çözümler bulma niyetini belirtti.

Barclay kardeşler, 2004 yılında Telegraph'ı satın alarak medya, perakende ve emlak sektörlerindeki varlıklarını artırmıştı. David Barclay'in 2021'deki ölümünden sonra, şirketin yönetimi oğluna geçti. RedBird IMI ise eski CNN yöneticisi Jeff Zucker tarafından yönetiliyor ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin etkili Mansour bin Zayed Al Nahyan tarafından destekleniyor.

RedBird IMI, geçen hafta yaptığı açıklamada, dergilerin editoryal bağımsızlığının korunmasının önemine vurgu yapmıştı. İngiltere Medya Bakanı Lucy Frazer, rekabet ve medya düzenleyicilerinden anlaşmayı incelemelerini ve 26 Ocak'a kadar rapor vermelerini talep etti. Bu durum, bazı milletvekillerinin BAE'nin Britanya'nın ulusal görüşmelerine müdahale etme riskine dair endişelerini dile getirmelerine yol açtı.

Telegraph'ın kıdemli bir editörü, hükümetin anlaşmayı engelleme olasılığını yüksek bulduğunu ifade etti. Planlanan müzayede, Daily Mail'in sahibi DMGT ve diğer potansiyel alıcıların ilgisini çekti, ancak gazetenin 600 milyon sterline kadar gelir elde etmesi bekleniyor. KBW bankacılık analisti Ed Firth, Lloyds için "harika bir sonuç" olarak nitelendirilen geri ödemenin, Şubat ayında hissedarlar için daha yüksek bir ödeme anlamına gelebileceğini belirtti. Lloyds'un yıllar içinde zarar eden krediler üzerinden önemli geri ödemeler yapması bekleniyor.