31 Mart 2024 İstanbul yerel seçimlerine yönelik son anket sonuçları, CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti ve MHP'nin ortak adayı Murat Kurum arasındaki rekabetin yoğunluğunu gözler önüne seriyor. İki aday arasındaki yarış, farklı araştırma kuruluşlarının sonuçlarında değişik tablolar oluşturuyor.

Metropoll ve ORC Araştırmalarının Sonuçları

Metropoll Araştırma Şirketi'nin 21-22 Şubat tarihlerinde yaptığı anket, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 43,5 oy oranı ile Cumhur İttifakı adayı Murat Kurum'un yüzde 40,2 oy oranının önünde olduğunu gösteriyor. Ankette kararsız, protesto oy ve cevap vermeyenlerin oranı yüzde 20,1.

Diğer yandan, ORC Araştırma'nın 10-12 Şubat tarihlerinde gerçekleştirdiği ankette ise Murat Kurum yüzde 40,6 oy oranıyla Ekrem İmamoğlu'nu yüzde 39,3 ile geride bırakıyor.

Diğer Parti Adaylarının Durumu

DEM Parti adayları Meral Danış Bektaş ile Murat Çepni Metropoll anketinde yüzde 6,1 oy alıyor, İYİ Parti adayı Buğra Kavuncu yüzde 3,1 oy oranına sahip. YRP adayı Mehmet Altınöz yüzde 2,3 ve Zafer Partisi adayı Azmi Karamahmutoğlu yüzde 2,5 oy oranında görülüyor. Kararsızların ve diğer adayların oylarının seçim sonucuna etkisi belirleyici olabilir.

Editör: Halit Alptekin