Japonya Merkez Bankası (BOJ), 17 yıl sonra bir ilk olarak faiz oranlarını yükseltti. Kısa vadeli faiz oranları -0,1%'den 0 - 0,1% civarına çıkarıldı. Bu hamle, bankanın 2007'den bu yana ilk faiz artırımı oldu ve negatif faiz politikasından çıkış anlamına geliyor.

BOJ'un Uzun Vadeli Faiz Politikasında Değişiklik

Banka ayrıca, 10 yıllık Japon devlet tahvillerine yönelik getiri eğrisi kontrol politikasını da kaldırdı. Söz konusu değişiklik, uzun vadeli faiz oranlarını hedefleme stratejisinde bir dönüşümü işaret ediyor.

Ekonomik Hedefler ve Beklentiler

Japonya Merkez Bankası, yıl sonuna kadar sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde %2'lik enflasyon hedefine ulaşmayı planlıyor. Banka, ekonomik aktivite ve fiyat verilerini dikkate alarak finansal koşulların uyumlu olacağını öngörüyor.

Asya Piyasalarında Karışık Tepkiler

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi, bu kararın ardından %0,4 düşüş yaşadı, ancak sonrasında toparlanarak %0,5 artış gösterdi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 endeksi ise karar sonrası kazançlarını sürdürdü.

Hong Kong’un Hang Seng ve Çin'in Shanghai kompozit endeksleri de düşüş yaşadı. Avustralya Merkez Bankası ise faiz oranını %4,35'te sabit tuttuğunu açıkladı.

Editör: Halit Alptekin