İngiltere'nin en büyük telekomünikasyon grubu BT, sokaklardaki elektrik kabinlerini elektrikli araç (EV) şarj ünitelerine dönüştürmek için yenilikçi bir pilot uygulama başlattı. Bu proje, 60.000 yeni şarj noktasına yol açabilecek potansiyele sahip. Şirket, ilk şarj ünitesinin İskoçya'nın East Lothian bölgesinde bir kabine monte edileceğini ve ilerleyen aylarda İngiltere genelinde daha fazla deneme yapılacağını açıkladı.

Elektrikli Araç Sahipleri için Şarj Altyapısı

BT'nin yaptığı araştırma, İngiltere'deki şarj cihazı sıkıntısının, bazı insanları elektrikli araç satın almaktan caydırdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, sürücülerin %38'i, şarj sorunu daha az olsaydı elektrikli araç sahibi olacaklarını ifade etti. Aralık ayı itibarıyla Birleşik Krallık'ta 53.906 elektrikli araç şarj noktası mevcut ve hükümet bu sayıyı 2030'lara kadar 300.000'e çıkarmayı hedefliyor.

Etc Genel Müdürü Tom Guy'dan Açıklamalar

BT'nin start-up kolu Etc'nin genel müdürü Tom Guy, yeni şarj çözümünün, elektrikli araç şarjını kaldırım kenarına getirerek, sürücülerin karşılaştığı temel engelleri nasıl ele alabileceklerini keşfetme konusunda büyük bir adım olduğunu belirtti. Guy, İskoçya ve Birleşik Krallık'taki yerel konseylerle iş birliği yaparak, müşterilerin karşılaştığı gerçek sorunları çözme yolculuğunda olduklarını ifade etti.

Mevcut Altyapının Kullanımı ve Güçlendirilmesi

BT, yeni bir güç bağlantısı oluşturmaya gerek kalmadan, mevcut geniş bant hizmetinin yanına bir şarj noktası eklemek için kabinleri güçlendirecek. Elektrikli araç şarjının, mevcut bakır genişbant hizmetleri için kullanılan kabinlerde veya emekliye ayrılacak olanlarda kullanılabileceğini de ekledi. Bu yenilikçi yaklaşım, elektrikli araçların kullanımını ve erişilebilirliğini artırmada önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.