Türkiye'de yeni bir düzenleme ile yurt dışında yaşayan emekli vatandaşlar, yabancı plakalı araçlarını ülkeye geçici olarak getirirken, bu taşıtların Türkiye'de aralıksız dört yıl kalmasına olanak tanınacak. Bu düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile resmiyet kazandı.

Yeni düzenleme, Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yaşayan emekli vatandaşlar ve Türkiye'de oturma izni alan yabancı emekliler için geçerli olacak. Buna göre, bu kişiler, taşıtlarının süresi dolmadan başvuru yaparak, yurt dışına çıkmalarına gerek kalmadan araçlarını 730 gün daha Türkiye'de tutma hakkına sahip olacaklar.

Artık, yabancı plakalı araçlarını Türkiye'ye getiren emekliler, araçlarını dört yıl süreyle kesintisiz olarak ülkede bulundurabilecekler. Ayrıca, bu süreyi tamamladıktan sonra ve taşıtlarıyla en az 185 gün yurt dışında kaldıktan sonra, tekrar dört yıl süreyle Türkiye'ye araç getirme hakları olacak.

Bu imkandan, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği'nde yaşayan kişiler ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'ndan gelenler de yararlanabilecek. Bu kişilere Türkiye'ye giriş yapmak istediklerinde bir aylık özel bir süre tanınacak. Bu düzenleme, yurt dışında yaşayan emekliler için Türkiye'ye seyahatlerini ve uzun süreli konaklamalarını daha da kolaylaştıracak bir adım olarak görülüyor.