ABD'nin Türkiye Büyükelçisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kısa süre içinde İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin nihai onayı vereceğini ve bunun ABD Kongresi'nin İsveç'e F-16 savaş uçağı satışını onaylaması yönünde hızlı adımları tetikleyeceğini öngördü. Perşembe günü yapılan bir röportajda, Büyükelçi Jeff Flake, Washington'a ulaşacak resmi onay belgesi sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın derhal Kongre'ye 20 milyar dolarlık F-16 satışına ilişkin bildirim göndereceğini açıkladı.

Erdoğan'ın İmzası ve Kongre Süreci

TBMM'de, İsveç'in NATO üyelik hedefini onayladı ve Batı askeri ittifakının genişletilmesi önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırdı. Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yasayı imzalaması ve İsveç'in katılım belgesinin Washington'a gönderilmesi bekleniyor. Flake, "Bunu birkaç gün içinde" beklediğini ifade etti.

Türkiye ve ABD Arasındaki F-16 Anlaşması

Hem Erdoğan hem de ABD Kongre üyeleri, Türkiye'nin İsveç'in NATO hedefine verdiği desteği, Lockheed Martin uçaklarının ve modernizasyon kitlerinin Türkiye'ye 20 milyar dolarlık satışının kongre tarafından onaylanmasıyla ilişkilendirdi. ABD Başkanı Joe Biden, Ankara İsveç'in NATO katılım sürecini tamamladıktan sonra F-16 satışına ilişkin resmi bildirim sürecini başlatma niyetini bildiren bir mektup gönderdi.

İsveç'in NATO Üyeliği ve ABD'nin Tavır Değişimi

İsveç, güvenliğini artırmak amacıyla 2022'de NATO'ya katılma teklifinde bulundu. Türkiye, İsveç'in terörist olarak kabul ettiği grupları koruduğu iddiaları nedeniyle itiraz etmiş ve Stockholm'ün güvenlik yasası çıkarmasını sağlamıştı. Flake, İsveç'in Türkiye'nin "son derece meşru güvenlik ihtiyaçlarını" karşıladığını belirtmişti.

Kongre Üyelerinin F-16 Satışına Yaklaşımı

Büyükelçi Flake, Türkiye'ye F-16 satışı konusunda insan hakları sicili ve İsveç'teki gecikmeler nedeniyle endişeleri olan Kongre üyeleriyle temas halinde olduğunu açıkladı. Bazı Kongre üyeleri, İsveç'in NATO üyesi olmasının F-16 satışı için bir ön koşul olduğunu düşünüyor. Flake, tüm Kongre üyelerinin Türkiye'nin NATO'ya katılımının ve F-16 modernizasyonunun değerini gördüğünü sözlerine ekledi.

Editör: Halit Alptekin