Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 31 Mart yerel seçim sonuçlarını değerlendirerek, Türkiye'nin ekonomik yol haritası ve hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek'in Ekonomiye Dair Vizyonu

Bakan Şimşek, Eylül 2023'te açıklanan Orta Vadeli Programı'nın (OVP) güçlendirilerek kararlılıkla uygulanacağını belirtti. Ana hedef olarak enflasyonun kalıcı olarak tek haneye indirilmesini vurgulayan Şimşek, sıkı para politikası, seçici kredi ve gelirler politikası gibi yöntemlere işaret etti. Kamuda harcama kontrolünün ve tasarrufun önemine de dikkat çekti.

Yapısal Reformlar ve Dönüşüm Vurgusu

Şimşek, OVP kapsamında belirlenen takvime uygun olarak gerçekleştirilecek yapısal reformlarla ekonomide dönüşüm hedeflediklerini açıkladı. Bu dönüşümün, verimlilik ve rekabet gücünde artış sağlayacağını ve böylece sürdürülebilir büyüme amaçlarına ulaşılacağını ifade etti. Kalıcı refah artışının toplumun tüm kesimleri tarafından paylaşılacağını belirtti.

Azim ve Kararlılık Mesajı

Bakan Şimşek, başarıya giden yolun azim, kararlılık ve sabır gerektirdiğini vurgulayarak, "Azimliyiz, kararlıyız, başaracağız." şeklinde konuştu.

Editör: Halit Alptekin