Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası diplomatik ilişkiler kapsamında İran, Özbekistan ve Hollanda'nın liderleriyle telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, sosyal medya üzerinden bu görüşmelerin detaylarını paylaştı.

Erdoğan ve Reisi Arasında Kritik Görüşme

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye-İran ikili ilişkileri ve İsrail'in Filistin topraklarına yönelik eylemleri üzerinde durdu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Gazze'de ateşkes kararı ve bölgedeki durumun ciddiyeti konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Türkiye-Özbekistan İlişkilerinde Yeni Adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan lideri Şevket Mirziyoyev ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkileri ve küresel, bölgesel meseleleri ele aldı. Mirziyoyev, Türkiye'nin demokratik olgunluk içinde gerçekleştirdiği yerel seçimler nedeniyle Erdoğan'ı tebrik etti.

Türkiye-Kırgızistan İkili İlişkileri

Erdoğan, ayrıca Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile bir telefon görüşmesi yaparak, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve genel konuları görüştü. Caparov'un yerel seçimler dolayısıyla gönderdiği tebrikler karşılığında, Erdoğan teşekkürlerini iletti.

Erdoğan-Rutte Görüşmesi ve NATO Konuları

Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir görüşme yaparak, Türkiye-Hollanda ilişkileri ve NATO'nun yeni genel sekreteri seçimi sürecini ele aldı. Erdoğan, NATO Genel Sekreteri adayı olan Rutte'ye, terörle mücadele ve NATO'nun temel değerleri konusundaki Türkiye'nin beklentilerini iletti.

Editör: Halit Alptekin