Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE), Mayıs ayı bakır kontratları, olumlu fabrika verileri ve üretim kesintilerine ilişkin beklentilerin etkisiyle %1 artış göstererek 76.050 yuan/tona (yaklaşık 10.512,71 dolar) yükseldi. Bu artış, borsada bakır fiyatlarının tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmasını sağladı.

Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş! Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş!

Londra Metal Borsası'nda Bakır Fiyatları Stabil

Buna karşın Londra Metal Borsası'nda (LME) üç ay vadeli bakır, %0,2 düşüşle 9.397,50 dolar/ton seviyesine geriledi. Ancak bu düşüş, bakırın Londra'da son 14 ayın en yüksek seviyelerine yakın bir seyir izlediğini gösteriyor.

Küresel Ekonomik Gelişmeler ve Bakır Talebi

Küresel ekonomilerde, özellikle Çin ve ABD'de iyi gelen imalat verileri ve faiz indirim beklentileri, yatırımcıların metallere olan ilgisini artırıyor. Bakırın fiyat artışı, aynı zamanda Çin'deki döküm tesislerinin hammadde tedarikinde yaşadığı zorluklar ve üretim kesintisi beklentileriyle de destekleniyor.

Çin'deki Fiziki Talep ve Yangshan Bakır Primi

Ancak, Çin'deki fiziki talebin zayıf kalması, bakır piyasasında belirli bir dengesizliğe işaret ediyor. Yangshan bakır priminin 42,50 dolar/ton seviyesinde olması ve geçen yılın Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesinde seyretmesi, Çin'e yönelik bakır ithalat talebinin azaldığını gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin