Forbes'un yayımladığı son Milyarderler Listesi'nde Türkiye'den Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar dikkat çeken yeni isimler olarak öne çıktı.

Baykar Yöneticilerinin Forbes Listesindeki Yükselişi

Forbes'un 38'inci kez yayımladığı Milyarderler Listesi'nde, Türkiye'den 27 isim yer alırken, bu yılki listede Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Genel Müdürü Haluk Bayraktar gibi yeni isimler göze çarpıyor. Baykar, 34 ülkeye ihracat yaparak dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı haline gelirken, gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde ediyor.

Global Milyarder Sayısı ve Servetlerinde Artış

Liste, dünya genelinde milyarder sayısının ve servetlerinin arttığını gösteriyor. Milyarder sayısı geçen yıla kıyasla 141 kişi artarak 2 bin 781'e yükseldi ve milyarderlerin toplam servetleri 2 trilyon dolar artışla 14,2 trilyon dolara ulaştı.

Dünyanın En Zengin İsimleri

Listede, Lüks eşya devi LVMH'nin Üst Yöneticisi Bernard Arnault 233 milyar dolarlık servetiyle en zengin kişi olarak yer alıyor. İkinci sırada Elon Musk (195 milyar dolar), üçüncü sırada ise Jeff Bezos (194 milyar dolar) bulunuyor.

Yaş ve Cinsiyet Dağılımı

Listede kadınlar, milyarderlerin yüzde 13'ünü oluşturuyor. Milyarderlerin ortalama yaşı 66 iken, en genç milyarder 19 yaşındaki Livia Voigt, en yaşlı milyarder 102 yaşındaki George Joseph olarak belirlendi.

Türkiye'nin En Zenginleri

Forbes'un listesinde Türkiye'den 27 isim yer almakta. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, 5,1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ismi olurken, diğer öne çıkan isimler arasında Kazancı Holding, Koç Holding ve Erdemoğlu Holding yöneticileri bulunuyor. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar gibi yeni isimler de listeye katıldı. Türk milyarderlerin toplam serveti yaklaşık 56,1 milyar dolar olarak hesaplandı.

Editör: Halit Alptekin