Beşiktaş ilçesinde yer alan ve şehrin önde gelen eğlence adreslerinden birisi olan Masquerade isimli gece kulübü, korkunç bir yangına sahne oldu.

Olay, Gayrettepe bölgesinde bulunan ve eğlencenin kalbi olarak kabul edilen mekânda meydana geldi. Yangın sonucunda 29 kişi hayatını kaybetti.

Olayın Detayları ve Belediyenin Açıklaması

Yangının meydana geldiği Gayrettepe, Yıldız Posta Caddesi üzerindeki Esentepe Mahallesi, Gönenoğlu Sokak'ta konumlanan 16 katlı yapının altında bulunan Masquerade adındaki bir gece kulübünde, izinsiz şekilde tadilat çalışmaları yapıldığı ortaya çıktı.

Yangınla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında altı kişi gözaltına alındı.

Belediyenin Yaptığı Resmi Açıklama

Beşiktaş Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklamada, olayın derin üzüntüsü dile getirilerek, yangında yaşamını yitirenler için rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar dilendi.

1987 yılında ilk ruhsatını alan işletmenin, 2018 yılında ruhsat yenileme işlemi gerçekleştirdiği belirtilirken, iddia edilen tadilat için herhangi bir başvuru yapılmadığı, izin alınmadığı ve belediyeye bilgi verilmediği vurgulandı. Yangınla ilgili soruşturmanın, ilgili tüm birimler tarafından sürdürüldüğü ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağı aktarıldı.

Süreç Hakkında Bilgilendirme ve Taahhütler

Beşiktaş Belediyesi, yaşanan bu elim olayın ardından sürecin yakın takipçisi olacağını ve kamuoyunu gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğini belirtti. Açıklamada, toplumsal huzur ve güvenliğin sağlanması adına gereken tüm çabaların, ilgili kamu kurumlarıyla birlikte gösterileceği söylendi.

Yangının çıktığı gece kulübünde yapılan tadilat sırasında kullanılan elyaf malzemelerin yangına yol açmış olabileceği üzerinde duruluyor. Yaşamını yitirenler arasında, çeşitli meslek gruplarından işçiler var. Hayatını kaybedenlerden bazılarının kimliği şu şekilde tespit edildi: Kadir Orhanoğlu, Atanur Aladağ ve Yılmaz Kıhrı.

İşçi Yakınları Hastaneye Akın Etti

Yangında hayatını kaybedenler arasında, iki çocuk babası Kadir Orhanoğlu ve aşçı olarak görev yapan Atanur Aladağ'ın yanı sıra, baba oğul Yılmaz ve Akin Kıhrı da bulunuyor. 

Kadir Orhanoğlu'nun yakınları, aldıkları acı haber üzerine Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne koştu. Atanur Aladağ'ın yakını Türkeş Aladağ yangın hakkında duydukları üzüntüyü ve Atanur'un nasıl hayatını kaybettiğini anlattı.

Aladağ, aile bireylerinden birinin yangından şans eseri kurtulduğunu, diğerinin ise mutfakta çalışırken yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bakan Koca Açıkladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı son bilgilendirmede, en az 29 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Koca, yaşanan acı kayıplara Allah'tan rahmet diledi.

Koca Tw

Editör: Merve Öney