ENDEKS24 ÖZEL
Kısaca
  • Net kârı en yüksek sektör Savunma oldu: 26,5 milyar TL. Ana Metal 23,1 milyar TL ile ikinci sırada.
  • En büyük net zarar Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı ile Servis Taşımacılığı ve Araç Kiralama sektörlerinde; ikisinde de 8,9 milyar TL.
  • Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı sektöründe 9 şirketin tamamı zarar yazdı; en az 5 şirketli sektörlerde en yüksek pay bu.

Endeks24 hesabına göre standart bilanço şablonu kullanan 208 şirketin 91'i 9 aylıkta kâr, 117'si zarar yazdı. Şirketlerin toplam net kârı 71,6 milyar TL oldu.

Bankalar bu veride yer almıyor; hesap standart bilanço şablonu kullanan 208 şirketi 39 sektör altında topluyor. Tutarlar 2026 yılı 9 aylık dönem finansal tablolarındaki ana ortaklık paylarına göre milyar TL olarak verildi. Tüm tablolar Endeks24 hesabıdır.

39 sektörün 19'u net kâr, 19'u net zarar yazdı; Mobilya ve Dekorasyon sektörünün net sonucu 0,0 milyar TL. Kâr yazan sektörlerin toplamı 126,3 milyar TL, zarar yazan sektörlerin toplamı eksi 54,7 milyar TL.

Net kâra göre ilk 8 sektör

Net kâra göre ilk 8 sektör (milyar TL)
Sektör Şirket Kârlı Zararlı Net kâr
Savunma (tek şirketli sektör) 1 1 0 26,5
Ana Metal 12 6 6 23,1
Sigorta 3 3 0 16,1
Gayrimenkul 28 16 12 13,3
Emeklilik 2 2 0 12,5
Ulaştırma 2 1 1 9,1
Finansal Kiralama 3 3 0 6,1
Taş, Toprak, Çimento 7 4 3 5,3
Net kâr, şirketlerin ana ortaklık payı net sonuçlarının toplamıdır. Endeks24 hesabıdır.

İlk sekiz sektörün net kârı toplam 112,0 milyar TL. Savunma ile Ana Metal birlikte 49,6 milyar TL kâr yazdı; bu iki sektörün payı toplam net kârın yüzde 69,3'ü. Savunma tek şirketli sektör olup toplam net kârdaki payı yüzde 37,0.

Gayrimenkul 28 şirketle en kalabalık sektör. Şirketlerin 16'sı kâr, 12'si zarar yazdı; sektörün net kârı 13,3 milyar TL. Ana Metal'de 12 şirketin altısı kârlı, altısı zararlı; net kâr 23,1 milyar TL.

Sigorta (3 şirket), Emeklilik (2) ve Finansal Kiralama (3) sektörlerinde zararlı şirket yok. Enerji Teknolojileri ve Ambalaj sektörlerinde de üçer şirketin hepsi kâr yazdı.

Net zarara göre ilk 8 sektör

Net zarara göre ilk 8 sektör (milyar TL)
Sektör Şirket Kârlı Zararlı Net sonuç
Girişim Sermayesi Yat. Ort. 7 1 6 -8,9
Servis Taşımacılığı ve Araç Kiralama (tek şirketli sektör) 1 0 1 -8,9
Dayanıklı Tüketim Ürünleri 4 0 4 -8,6
Holding 11 3 8 -7,1
Gıda Perakendeciliği 2 1 1 -5,3
İlaç ve Sağlık 6 1 5 -3,1
Teknolojik Ürün Ticareti 2 0 2 -2,6
Aracı Kurum 3 1 2 -2,6
İlk iki ve son iki sıradaki tutarlar yuvarlama sonrası eşittir; eşit tutarlarda Endeks24 sıralaması korundu. Tutarlar Endeks24 hesabıdır.

En çok zarar eden sekiz sektörün net zararı toplam 47,1 milyar TL. Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı sektöründe 7 şirketin 6'sı zarar yazdı. Servis Taşımacılığı ve Araç Kiralama tek şirketli sektör; tutar tek bir şirketin sonucu.

Dayanıklı Tüketim Ürünleri sektöründe 4 şirketin dördü de zararlı; net zarar 8,6 milyar TL. Holding sektöründe 11 şirketin 8'i zarar yazdı ve net sonuç eksi 7,1 milyar TL.

Gıda Perakendeciliği sektöründe iki şirketin biri kârlı, biri zararlı; net sonuç eksi 5,3 milyar TL. Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı sektöründe 9 şirketin tamamı zararlı; ancak net zarar 0,4 milyar TL ile tabloya girmiyor.

Zararlı şirket payı

Pay hesabı yalnızca en az 5 şirketli 16 sektörü kapsıyor; tek şirketli ve küçük sektörler dışarıda kaldı. Zararlı şirket sayısı, sektördeki şirket sayısına bölündü ve bir ondalığa yuvarlandı.

En az 5 şirketli sektörlerde zararlı şirket payı
Sektör Şirket Zararlı Zararlı şirket payı (yüzde)
Menkul Kıymet Yat. Ort. 9 9 100,0
Girişim Sermayesi Yat. Ort. 7 6 85,7
İmalat 6 5 83,3
Kağıt ve Kağıt Ürünleri 6 5 83,3
İlaç ve Sağlık 6 5 83,3
Holding 11 8 72,7
Gıda ve İçecek 21 14 66,7
Tekstil, Giyim ve Deri 12 8 66,7
Otomotiv Yan Sanayi 5 3 60,0
Ana Metal 12 6 50,0
Enerji Üretim ve Dağıtım 8 4 50,0
Gayrimenkul 28 12 42,9
Taş, Toprak, Çimento 7 3 42,9
Kimya ve Plastik 11 3 27,3
Bilişim ve Yazılım 5 1 20,0
Toptan ve Perakende Ticaret 5 1 20,0
Pay, zararlı şirket sayısının şirket sayısına bölünmesiyle bulundu; Endeks24 hesabıdır.

Menkul Kıymet Yatırım Ortaklığı sektöründe pay yüzde 100,0; Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı sektöründe yüzde 85,7. İmalat, Kağıt ve Kağıt Ürünleri ile İlaç ve Sağlık sektörlerinde 6 şirketin 5'i zararlı; pay yüzde 83,3.

Holding sektöründe pay yüzde 72,7. Gıda ve İçecek (21 şirket) ile Tekstil, Giyim ve Deri (12 şirket) sektörlerinde pay yüzde 66,7. En düşük pay Kimya ve Plastik sektöründe yüzde 27,3; Bilişim ve Yazılım ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörlerinde yüzde 20,0.

Bu 16 sektördeki 159 şirketin 93'ü zararlı; pay yüzde 58,5. Diğer 23 sektördeki 49 şirketin 24'ü zararlı; pay yüzde 49,0.

Tek şirketli sektörler

Veride 8 tek şirketli sektör var. Bu sonuçlar tek şirketin sonucudur, sektör ortalaması değildir. Şirket adı verilmedi.

Üç tek şirketli sektör kâr yazdı: Savunma 26,5, Madencilik ve Taş Ocakçılığı 1,9, İnşaat 0,1 milyar TL. Sekiz sektörün toplam sonucu 18,0 milyar TL.

Beş tek şirketli sektör zarar yazdı: Mobilya ve Dekorasyon 0,0, Metal Eşya ve Makine eksi 0,3, Tarım, Hayvancılık, Balıkçılık eksi 0,5 milyar TL. Otomotiv eksi 0,8 milyar TL, Servis Taşımacılığı ve Araç Kiralama eksi 8,9 milyar TL.

Aynı döneme ilişkin 218 şirketin 9 aylık bilanço dökümü ve bankaların 9 aylık net kârı ayrı haberlerde yer alıyor.

Yasal uyarı: Bu içerik genel bilgilendirme amacı taşır ve yatırım tavsiyesi değildir.