Yaklaşmakta olan yerel seçimler, döviz piyasalarında hissedilir bir etki yaratıyor. Bu dönemde döviz kurları önemli bir yükselişe geçmiş durumda. Dolar ve Euro kurları, tarihi rekorlar kırarak yatırımcılar ve ekonomistler tarafından yakından takip ediliyor.

Döviz piyasaları, seçimler öncesinde önemli hareketlilik gösteriyor. Dolar/TL kuru, Çarşamba günü 32 lira seviyesinin üzerine çıkarak rekor bir değere ulaştı. Ardından, Perşembe sabahı saat 08.23 itibarıyla 31,95 lira seviyelerinde işlem görmeye başladı.

Euro, Yeni Bir Rekorla Yükseliyor

Euro/TL kuru, 35 lira sınırını aşarak yeni bir zirve yaptı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararıyla dikkatleri üzerine çekti. ECB'nin politika faiz oranını yüzde 4,50 seviyesinde sabit tutma kararı, Euro’nun değer kazanmasına yol açtı. Perşembe günü Euro/TL kuru, 34,99 seviyesinden kapanarak gece saat 01.00'de uluslararası piyasalarda 35,20 ile tarihi bir zirveye ulaştı. Sabah saatlerinde ise 35 lira civarında seyrediyor.

Türk Lirası, Değer Kaybında Öne Çıkıyor

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri arasında, Türk Lirası Euro karşısında önemli bir değer kaybı yaşıyor. Güney Afrika randının ardından, en çok değer kaybeden ikinci para birimi Türk Lirası oldu. Son bir haftada Euro karşısında yüzde 3,5, bir ayda ise yüzde 6,45 oranında değer kaybeden TL, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Piyasaların Fitch Ratings Değerlendirmesine Odaklanması

Finans piyasaları, bugün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye değerlendirmesine yoğunlaşmış durumda. Fitch Ratings, 8 Eylül'de Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit etmiş ve not görünümünü "negatif"ten "durağan"a yükseltmişti. Bugün yapılacak değerlendirme, TL varlıklar açısından kritik öneme sahip. Piyasa beklentisi, kredi notunun mevcut seviyede kalacağı ve görünümün pozitife yükseltilmesi yönünde.

Editör: Halit Alptekin