AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emekli maaşlarındaki olası iyileştirmelerin seçim sonrası gündeme geleceğini açıkladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Nisan ayında yapacağı çalışmaların ardından, bu konunun detaylı bir şekilde ele alınacağı belirtildi.

Geçmişteki Önemli Artışlar

Hatırlanacağı üzere, daha önceden SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik yapılan düzenleme ile maaşlara yüzde 49,25 oranında zam yapılmış ve en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilmişti. Bu gelişme, emekli vatandaşların mali durumlarına önemli bir iyileştirme sağlamıştı.

Yeni Düzenlemelerin Beklentisi

Milyonlarca emekli vatandaş, maaşlarında yapılacak olası yeni düzenlemeler hakkında merak içinde. AK Parti Grup Başkanvekili'nin yaptığı açıklamalara göre, Meclis'in Nisan ayındaki toplantısında emekli maaşlarındaki iyileştirmeler öncelikli gündem maddesi olacak.

Meclis'in Gündemindeki Çalışmalar

Ekonomi haber portalı Ekonomim'de yer alan habere göre, Akbaşoğlu, Meclis'in Nisan ayındaki çalışmaları sırasında emekli maaşlarındaki iyileştirmelerin müzakere edileceğini ifade etti. Ayrıca, 2024 yılının "emekliler yılı" olarak ilan edildiği ve emeklilerin alım gücünün artırılması konusunda kesin bir irade olduğu vurgulandı.

Ekonomistlerin Yorumları ve İkramiye Artışı

Ekonomistler, emekli maaşları ve bayram ikramiyelerine seçim öncesinde artış yapılacağı görüşünde. Ekonomim Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz, bayram ikramiyesinde 2 bin liralık bir artış beklendiğini dile getirerek, bu artışla birlikte ikramiyenin 5 bin liraya çıkabileceğini belirtti. Ayrıca, SGK Uzmanı Özgür Erdursun'un da emekli maaşlarına 2 bin ila 4 bin lira arasında bir artışın mümkün olduğunu ifade ettiği belirtiliyor.

Editör: Halit Alptekin