Mais A.Ş.'nin Genel Müdürü Berk Çağdaş, 31 Mart 2024'te gerçekleşecek Türkiye yerel seçimleri öncesinde otomotiv sektörünün mevcut durumu ve gelecek beklentileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çağdaş, seçim sonrasında piyasaların daha fazla sıkılaşabileceği öngörüsüyle, vatandaşların ve kurumsal alıcıların satın alma eğilimlerinin arttığını ve bunun satış rakamlarına olumlu etkilerinin gözlemlendiğini belirtti.

2024'ün İlk Çeyreğinde Otomotiv Satışlarında Artış Trendi

Otomotiv Zirvesi'nde konuşan Çağdaş, 2024 yılını seçim öncesi ve sonrası diye iki farklı döneme ayırdı. Otomotiv satıcıları olarak, yılın ilk üç aylık döneminde yüksek satış trendleri beklediklerini ifade etti. Çağdaş, genellikle düşük satışların gözlendiği Ocak ve Şubat aylarının bu yıl farklı bir seyir izlediğini, geçmiş yıllarda bu dönemlerin yeni model yılı araçlarının satışa sunulduğu ve eski model yılı araçların stokları eritme çabalarının yaşandığı bir dönem olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz Ocak ayında 75 bin adetlik satış rakamının bu değişimin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Aylık Satış Hedeflerindeki Önemli Artış

Çağdaş, mevcut beklentilerin aylık satış rakamlarının 100 bin adeti aşacağı yönünde olduğunu belirtti. Bu durumun, seçim öncesi döneme özgü bir eğilim olduğunu altını çizerek, "Seçim sonrası dönemde piyasaların daha fazla sıkılaştırılacağı" düşüncesiyle hem bireysel hem de kurumsal alımların hız kazandığını ifade etti. Yılın ilk üç ayında beklenen yüksek satış rakamlarının ardından, yılın geri kalan dokuz aylık döneminde daha stabil bir satış grafiği öngördüklerini ekledi.

Editör: Halit Alptekin