ABD gümrük yetkilileri, Volkswagen grubuna ait binlerce otomobilin ülkeye girişine izin vermedi. Financial Times'ın haberine göre, ülkeye alınmayan araçlar arasında Audi, Porsche ve Bentley markaları yer alıyor. Bu lüks araç markaları, Volkswagen grubu bünyesinde üretiliyor. Gümrük yetkililerinin, otomobillerde kullanılan bir parçanın Çin'in Uygur Özerk Bölgesi'nde üretilmiş olmasını gerekçe göstererek bu kararı aldığı belirtiliyor.

İnsan Hakları İhlalleri Nedeniyle Sıkıntıya Giren İthalat

ABD'li yetkililer, bahsi geçen parçanın zorla çalıştırma yasalarını ihlal ettiği değerlendirmesiyle, araçların ülkeye girişine izin verilmediğini ifade etti. Volkswagen, konuyla ilgili olarak planlanan tedariklerin ertelendiğini ve ilgili parçanın tüm araçlarda değiştirilmesi için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Sürecin, çok sayıda araçta parça değişimi gerektirdiği için mart sonuna kadar uzayabileceği bildirildi.

Volkswagen'in Hızlı Tepkisi ve Gelecekteki Adımlar

Volkswagen'den yapılan açıklamada, insan hakları riskleri ve olası ihlallerle ilgili bir bilgi alındığında, derhal harekete geçildiği belirtildi. Şirket, tedarikçilerinden biriyle ilgili suçlamalardan haberdar olunduğunda konuyla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Ayrıca, Sincan bölgesinin başkenti Urumçi'de bir fabrikası bulunan Volkswagen'in daha önce de bölgedeki zorla çalıştırma iddialarıyla gündeme geldiği hatırlatıldı. ABD'nin bu adımı, Alman otomobil üreticisinin Çin'deki düşen satışlarını ve ABD'deki varlığını artırma çabalarını dengelemeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşti.

Editör: Halit Alptekin