Savunma sanayiinde faaliyet gösteren şirketler, askeri harcamaların artması ve sektörün genişlemesiyle birlikte Soğuk Savaş'tan bu yana en yüksek seviyede işçi alımı gerçekleştiriyor.

Küresel silah şirketleri, siparişlerin rekor seviyelere yaklaşmasıyla büyük bir istihdam artışı sağlıyor.

Jeopolitik Gerilimler ve Askeri Harcamaların Artışı

Rusya-Ukrayna savaşının çıkması ve jeopolitik gerilimlerin artması, dünya genelindeki hükümetleri askeri harcamalarını artırmaya yöneltti. Uzun yıllar düşük hacimlerde seyreden siparişler, ani bir artış göstererek savunma sektöründe işe alım çılgınlığına neden oldu.

ABD ve Avrupa'da İstihdam Artışı

Financial Times'ın 20 büyük ve orta ölçekli ABD'li ve Avrupalı savunma ve havacılık şirketi ile yaptığı anket, şirketlerin bu yıl on binlerce kişiyi işe almak istediklerini ortaya koydu. ABD'nin önde gelen şirketlerinden Lockheed Martin, Northrop Grumman ve General Dynamics'in toplamda 6 bine yakın açık pozisyonu bulunurken, ankete katılan 10 şirket yaklaşık 37 bin yeni çalışan arayışında.

İstihdam Hedefleri ve İşgücü Artışı

Sektör istihdam hedeflerine ulaşırsa, toplam işgücü neredeyse yüzde 10 artmış olacak. Avrupa Havacılık ve Savunma Ticaret Birliği Genel Sekreteri Jan Pie, bu dönemin Soğuk Savaş'tan bu yana savunma sektörü için en yoğun dönem olduğunu belirtti.

Yeni İşe Alımların Talebi

Mühendisler, yazılım geliştiriciler ve siber güvenlik analistlerinin yanı sıra kaynakçılar ve mekanikçiler de büyük talep görüyor. İtalyan şirket Leonardo, 2025 ile 2028 yılları arasında 8 bin ila 10 bin yeni pozisyon için işe alım yapmayı planlıyor.

Hızla Büyüyen Şirketler

Norveç ve Finlandiya hükümetlerinin ortak olduğu Nammo, 2021'de 2 bin 700 olan personel sayısını yüzde 15 artırarak 2023'te 3 bin 100'e çıkardı. Şu anda yaklaşık 3 bin 250 kişiyi istihdam eden şirket, 2030 yılı sonuna kadar büyüklüğünü iki katına çıkarmayı hedefliyor. Fransız Thales ise son üç yılda savunma operasyonlarında 9 bin kişiyi işe aldı. Avrupalı silah üreticisi MBDA, bu yıl 2 bin 600'den fazla kişiyi işe almayı planlıyor, bu rakam mevcut işgücünün yüzde 17'sine tekabül ediyor.

Editör: Merve Öney