Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin kuzey bölgesi Karelya'da gerçekleşen trajik bir helikopter kazasını duyurdu. Bir Mi-8 helikopteri, Onega Gölü'ne düşerek üç mürettebat üyesinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Helikopterin Deneyimli Ekibi ve Kazanın Detayları

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, helikopterin deneyimli bir ekip tarafından, binlerce uçuş saatine sahip olmalarına rağmen, eğitim uçuşu sırasında kaza geçirdiği belirtildi. Pazar günü geç saatlerde radardan kaybolan helikopterin enkazı, Avrupa'nın ikinci büyük gölü olan Onega Gölü'nün 11 kilometre (6,8 mil) uzağında, 50 metre (164 feet) derinlikte bulundu.

Kurtarma Çalışmaları ve Mürettebatın Durumu

Acil Durumlar Bakanlığı, kaza yerinde dalgıçların ve uzaktan kumandalı bir su altı aracının arama kurtarma çalışmalarına katıldığını bildirdi. TASS haber ajansının aktardığına göre, bölge valisi Artur Parfenchikov, kaza sonucunda helikopterdeki üç mürettebat üyesinin öldüğünü doğruladı.Karelya Bölgesi ve Stratejik Konumu: Rusya'nın kuzeybatısında yer alan Karelya, Finlandiya Karelya'sı ve Rusya Karelya Cumhuriyeti olarak iki ayrı bölgeye sahip. Beyaz ve Baltık denizleri arasındaki bu stratejik konum, helikopter kazasıyla bölgesel operasyonel zorlukları gözler önüne seriyor.

Editör: Halit Alptekin