Enflasyon hedeflerini tutturamayan ve 2023’ü rekor zararla kapatan Merkez Bankası’nda, üst yönetim ve personele 4 maaşa varan tutarlarda ödül verildi. Açıklanan 818.2 milyar liralık devasa zararla tüm zamanların rekorunu kıran banka, 'performans tazminatı' adı altında büyük miktarlarda ödül dağıttı.

Rekor Zarar ve Performans Tazminatı Skandalı

Merkez Bankası, rekor zararına rağmen başkan, başkan yardımcıları, Para Politikası Kurulu üyeleri dahil 3.835 personeline maaşlarının 2 ile 4 katı oranında performans tazminatı verdi. Ancak, önceki Başkan Hafize Gaye Erkan’ı CİMER’e şikayet edip işinden olan Büşra Bozkurt gibi taşeron çalışanlar bu tazminattan yararlanamadı. Taşeron çalışanların sayısının 500 civarında olduğu belirtildi.

Ödüllerin Dağıtımında Ayrımcılık

Performans tazminatının dağıtımında personel arasında yapılan ayrım, bankada büyük rahatsızlık yarattı. Merkez Bankası’nda maaşlar kamunun diğer kurumlarına göre daha yüksek olduğu için, dağıtılan performans ödülleri de oldukça yüksek düzeylere ulaştı. Örneğin, başkan ve başkan yardımcıları gibi üst düzey yöneticilere 4 maaş tutarında tazminat verilmesi, yaklaşık 1 milyon liralık ödüle denk geldi. Bu tutar, 10 bin liralık aylıklarıyla geçinmeye çalışan 100 emeklinin toplam gelirini aşmakta.

Sayıştay'ın Uyarılarına Rağmen Ödül Dağıtımı

Sayıştay, 2019 yılı raporunda performans tazminatının belirli bir başarı kriterine dayanması gerektiğini vurgulamıştı. Ancak Merkez Bankası, zarar ettiği için ödüllendirilecek bir başarı bulunmamasına rağmen, üst düzey yöneticilere ve diğer çalışanlara performans tazminatı ödemeye devam ediyor.

Kaynak : Sözcü 

Editör: Halit Alptekin