Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Batılı finans kuruluşlarıyla yakınlaşmasının Rusya-Türkiye ticari ilişkilerini olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Putin Ekonomik İlişkilerdeki Riskleri Vurguladı

St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda konuşan Putin, Türkiye’nin son dönemde Batılı finans kuruluşlarından kredi ve yatırım aldığını ve bu durumun Rusya ile ticari ilişkilerin kısıtlanmasına yol açabileceğini ifade etti. Putin, “Türkiye’deki hükümet ekonomik açıdan Batı’ya yöneliyor gibi görünüyor. Bu kötü bir şey değil, fakat Rusya ile ilişkilerin zarar görmesi halinde Türk ekonomisi kayıplar yaşayabilir” dedi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi Önemli

Rus lider, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde çok sayıda Türk uzmanın çalıştığını ve bu projenin Türk ekonomisi ile enerji sektörüne yeni bir alan açtığını vurguladı. Putin, “Bu proje, birçok faydasının yanı sıra Türkiye’nin hidrokarbon kaynaklara bağımlılığını da azaltıyor. Bu alanda güvenilir bir ortaklığımız var” ifadelerini kullandı.

Doğalgaz Merkezi ve Ukrayna İlişkileri

Putin, Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz merkezinin, özellikle Avrupa’ya yönelik gaz ticareti için elektronik bir platform olarak hizmet vermesinin hedeflendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin Ukrayna ile bazı alanlarda iş birliği yaparken dikkatli olması gerektiğini söyledi. Ukrayna’nın Türkiye’ye gaz taşıyan boru hatlarını hedef aldığını belirten Putin, “Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verilmesini rica ediyorum. Ayrıca, Karadeniz altındaki sevkiyat sistemini koruyan gemilere de sürekli saldırılar düzenleniyor” diye konuştu.

Editör: Halit Alptekin