Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konut arzını artırmak ve kentsel dönüşümü hızlandırmak amacıyla Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu (Proje GYF) kurulmasına yönelik düzenlemelerde sona gelindiğini açıkladı. Şimşek, düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını belirtti.

Yeni Düzenleme ile Konut Arzı Artacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan düzenleme, gayrimenkul yatırım fonlarının portföylerinin uygun hale getirilip tür değişikliği yapılmasını öngörüyor. Bu değişiklikle birlikte, konut arzının artması ve konut fiyatlarının yukarı yönlü baskısının azalması hedefleniyor. Şimşek, "Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak," dedi.

Kısıtlamalar Kalkıyor

Yeni düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonları, artık hem kendi geliştirdikleri hem de başkalarının geliştirdiği projelere yatırım yapabilecek. Şimşek, "Böylece proje gayrimenkul yatırım fonları, portföylerine üzerinde proje geliştirilecek arsa ve gayrimenkul projelerini dahil edebilecek," dedi. Bu fonlar, "proje" ibaresini unvanlarında taşıyacak ve mevcut gayrimenkul yatırım fonlarından farklı bir yapıya sahip olacak.
Mehmet Şimsek

Yatırımcıların Korunması

Bakan Şimşek, SPK'nın getireceği düzenlemenin, yatırımcıların proje kaynaklı risklerini azaltacak bir teminat mekanizması içerdiğini belirtti. Bu düzenleme, yatırımcılara fondan çıkış hakkı tanıyacak ve böylelikle yatırımcı mağduriyetlerinin önüne geçilecek. Yatırımcılar, projelerin bitiminde gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebilecek veya ayni çıkış yaparak ev sahibi olabilecekler.

Mevcut Durum 

Şimşek, şu anda 184 gayrimenkul yatırım fonu bulunduğunu ve bu fonların portföy büyüklüğünün 82,7 milyar lira civarında olduğunu belirtti. Yeni düzenleme ile fon sayısının artması bekleniyor. Şimşek, "Fonların teminat temelli sağlam yapısı sayesinde gayrimenkul proje üretimi güvenle hayata geçirilebilecek," dedi.

Ekonomik Etkiler 

Düzenlemenin, kentsel dönüşümün finansmanında ve konut arzının artırılmasında önemli bir enstrüman olacağını vurgulayan Şimşek, "Bu yatırım fonları, konut piyasasında arz hareketliliğini artıracak ve fiyatların düşüş eğilimine geçmesinde büyük katkılar sağlayacak," dedi. Ayrıca, tasarruf sahipleri küçük birikimlerini gayrimenkul projelerinde değerlendirerek konut sahibi olabilecek.

Editör: Halit Alptekin