Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Portekiz'de düzenlenen forumunda yaptığı konuşmada, son ekonomik verilerin enflasyonun aşağı yönlü bir seyir izlediğini gösterdiğini belirtti. Ancak Powell, faiz indirimine gitmeden önce daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Ekonomik Durum ve İşgücü Piyasası

Powell, ABD ekonomisi ve işgücü piyasasının güçlü olduğunu ifade ederek, doğru adımları atmak için acele etmeyeceklerini belirtti. Enflasyonu hedefe düşürmek konusunda önemli ilerleme kaydedildiğini söyleyen Powell, "Son veriler, dezenflasyon patikasında olduğumuzu gösteriyor. Ancak enflasyonun yüzde 2'lik hedefimize doğru indiği konusunda daha fazla güvene ihtiyacımız var." dedi.

Faiz İndirimi Konusunda Belirsizlik

Bloomberght'te yer alan habere göre, Powell, AMB Başkanı Christine Lagarde ve Brezilya MB Başkanı Roberto Campos Neto ile katıldığı forumda, ilk faiz indiriminin zamanlaması konusunda herhangi bir ipucu vermedi. Fed, son toplantısında politika faizini yüzde 5,25 - 5,50 aralığında tutmuştu. Yetkililer, enflasyonun sürdürülebilir biçimde düştüğüne dair daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Editör: Merve Öney