Dünya Altın Konseyi (WGC), yayımladığı "2024 Yarı Yıl Görünümü" raporunda, ons altının 2024 yılının ilk altı ayında %12'lik bir artış göstererek kayda değer bir performans sergilediğini açıkladı. Bu artış, altının birçok önemli varlık sınıfını geride bırakmasına sebep oldu.

Merkez Bankası Alımları ve Asya Yatırım Akışları Etkili Oldu

Raporda, altının performansını etkileyen ana faktörler arasında devam eden merkez bankası alımları, Asya'dan gelen yatırım akışları, dirençli tüketici talebi ve jeopolitik belirsizliklerin yer aldığı belirtildi. Raporda, "Altının gelecekteki ivmesi, yatırımcıların en önemli sorusu olmaya devam ediyor," denildi.

Küresel Ekonomi ve Altın Fiyatları

WGC raporunda, küresel ekonominin düşük ancak rahatsız edici enflasyon oranları ile karşı karşıya olduğu ve faiz indirimlerine yönelik beklentilerin olduğu belirtildi. Raporda, "Altın fiyatı, yılın ikinci yarısına ilişkin konsensüs beklentilerini yansıtıyor, ancak ekonomik durum nadiren planlandığı gibi gider," ifadesine yer verildi.

Altın İçin Olası Katalizörler

Altın için olası katalizörlerin Batılı yatırım akışlarını çeken düşen faiz oranları, rehavete kapılmış hisse senedi piyasası ve süregelen jeopolitik gerilimler arasında risklerden korunmak isteyen küresel yatırımcıların devam eden desteği olduğu vurgulandı. Ancak, merkez bankası talebinde büyük bir düşüş veya Asyalı yatırımcıların kar alımları, altının performansını olumsuz etkileyebilir.

Yatırımcılar İçin Altın Hâlâ Cazip

Raporda, küresel yatırımcıların altının sağlam varlık dağılımı stratejilerindeki rolünden faydalanmaya devam ettiği belirtildi. "Altın, küresel yatırımcılar için önemli bir varlık olmaya devam ediyor," denildi.

Editör: Merve Öney