Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesinin ardından seçmenler sandık başına gitti. İlçedeki okullara kurulan sandıklarda oy verme işlemleri saat 08.00 itibarıyla başladı.

Sandık Başında Yoğun Katılım

Pınarbaşı ilçesindeki seçmenler, sabah saatlerinden itibaren sandıklara giderek oylarını kullandı. Sandık görevlilerinden zarf ve pusulalarını alan seçmenler, oylarını kullandıktan sonra imza atarak oy verme işlemini tamamladı. İlçede toplam 141 sandıkta, 18 bin 960 seçmen oy kullanacak. Ayrıca, hastalığı veya engeli sebebiyle sandığa gidemeyen seçmenler için seyyar sandık hizmeti de sunuluyor.

Seçim Güvenliği Üst Düzeyde

Kayseri genelinde seçim güvenliği için çok sayıda polis ve jandarma görevlendirildi. Seçim sürecinin güvenli ve huzurlu bir şekilde tamamlanması için güvenlik önlemleri sıkı tutuldu. İlçede oy kullanma işlemi saat 17.00'de sona erecek.

Yenilenen Seçimlerin Sebebi

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde kesin olmayan sonuçlara göre, ilçede CHP'nin adayı Deniz Yağan 5 bin 82, Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oy almıştı. Ancak, İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, 3 Nisan'da, mühürsüz torba teslimi nedeniyle Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Meclis Üyeliği seçimlerinin iptaline karar verdi. Bu sebeple, seçimin 2 Haziran 2024 Pazar günü yenilenmesi kararlaştırıldı.

Editör: Halit Alptekin