Brent petrol fiyatları, yüzde 1,9 düşüşle 82 dolar civarında seyrederken, ABD ham petrolü 78 doların altında işlem görüyor. Her iki petrol türü de aylık düşüş eğiliminde.

OPEC+ Toplantısı Öncesi Arz Endişeleri

Pazar günü gerçekleşecek OPEC+ arz toplantısı öncesinde, piyasa göstergeleri arz fazlası endişelerini vurguluyor. Petrol fiyatları, Kızıldeniz'deki bir gemiye yapılan saldırılar, olumsuz finans piyasası havası ve Çin'deki talep yavaşlama sinyalleri ile baskı altında kaldı. Yaşanan gelişmeler, Brent petrolün bu yılki kazancını yüzde 10'un altına düşürdü.

Uzman Görüşü ve Beklentiler

IG Asia Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, "Önümüzdeki günlerde petrol fiyatları için önemli bir etken, bu hafta sonu yapılacak olan OPEC+ toplantısı olacak. Daha fazla kesinti pek olası olmayabilir ve büyük bir sürpriz olarak görülecektir" dedi. OPEC+'nın bazı kısıtlamaları 2025'e kadar uzatma olasılığı ile üretim kesintilerini de uzatması bekleniyor.

Petrol Fiyatlarının Geleceği

Petrol fiyatları, global ekonomideki belirsizlikler ve arz-talep dengesizliği nedeniyle dalgalanma yaşamaya devam ediyor. Piyasa katılımcıları, OPEC+ toplantısının sonuçlarına odaklanmış durumda.

Editör: Halit Alptekin