Almanya'da iflas eden orta ve büyük ölçekli şirketlerin sayısı, enflasyon, zayıflayan talep, artan maliyetler ve faiz oranları nedeniyle bu yılın ilk yarısında 2023’ün aynı dönemine göre yüzde 41 arttı.

İflas Sayısındaki Artış Dikkat Çekici

Handelsblatt'ın Falkensteg verilerine dayandırdığı habere göre, 2024'ün ocak-haziran döneminde yıllık cirosu 10 milyon avronun üzerinde olan 162 şirket iflas başvurusunda bulundu. Bu rakam, iflas eden orta ve büyük ölçekli şirketlerin sayısının 2023’e kıyasla yüzde 41 arttığını gösteriyor. Yeniden yapılandırma uzmanlarının beklediği yüzde 30'luk artışın önemli ölçüde aşılması dikkat çekiyor.

Önde Gelen Şirketler de Etkilendi

Yılın ilk yarısında iflas eden şirketler arasında Münih merkezli Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü FTI, büyük mağaza zinciri Galeria ve moda şirketi Esprit gibi önde gelen isimler de yer alıyor. Emlak şirketleri, otomotiv tedarikçileri ve makine mühendisliği şirketleri iflaslardan özellikle etkilendi.

İflas Nedenleri ve Ekonomik Beklentiler

Almanya’da artan iflasların nedenleri arasında Kovid-19 salgınının etkileri, enflasyon, artan enerji ve malzeme maliyetleri ve zayıflayan talep gösteriliyor. Küresel krizler, zayıf ekonomik beklentiler ve yüksek faiz oranları, yeniden yapılandırma ve zor durumdaki şirketlere yatırım yapmayı giderek daha cazip hale getirdiği belirtiliyor. Ancak zor durumdaki şirketlerin kendilerini başarılı bir şekilde yeniden yapılandırma şansları giderek azalıyor. İflas davası açıldıktan sonra şirketler faaliyetlerini durdurmak zorunda kalıyor.

Creditreform’un Verileri ve Ekonomik Kırılganlık

Kredi kuruluşu Creditreform, yılın ilk yarısında Almanya'da yaklaşık 11 bin iflas vakası kaydedildiğini ve iflasların son on yılın en yüksek seviyesine ulaştığını açıkladı. Alman ekonomisi, 2 yıllık durgunluk döneminin ardından yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 büyüme kaydederek teknik resesyona girmekten kıl payı kurtulmuştu. Almanya, özellikle imalat sektöründeki kalıcı zayıflık nedeniyle kırılganlığını koruyor. Alman hükümeti, 2024 için daha önce yüzde 0,2 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini, 24 Nisan'da "hafif konjonktürel iyileşme işaretleri"yle revize ederek yüzde 0,3'e yükseltmişti.

Editör: Merve Öney