Fitch Ratings Kıdemli Direktörü ve Türkiye Analisti Erich Arispe Morales, Türkiye'nin ekonomi politikalarının gelecekteki kredi notu kararlarına etkileri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türk Bankalarına Güven Artıyor

Morales, Türk bankalarının borçlanma performansındaki artışın, uluslararası yatırımcıların sektöre olan güveninin yeniden kazanıldığını gösterdiğini belirtti. Uygulanan politikaların tutarlı şekilde sürdürülmesinin kredi notu açısından olumlu olduğunu vurguladı.

Enflasyon ve Döviz Kuru Beklentileri

Türk Lirası'nın geleceğiyle ilgili olarak Morales, "TL'nin kademeli değer kaybı dezenflasyon yolunda bir engel değil" dedi ve dolar karşısında TL'nin yılı 36 seviyesinde kapatmasını beklediklerini ekledi. Morales, enflasyonu düşürmek için sıkı politika duruşunun uzun süre korunması gerektiğini söyledi.

Kredi Notlarının Önemi

Kredi notlarının ülkeler ve yatırımcılar için kritik öneme sahip olduğunu belirten Morales, düşük kredi notunun yüksek borçlanma maliyetini beraberinde getirdiğini ve yatırımcıların ancak yüksek getiri oranı karşılığında riskli ülkelere yatırım yaptığını ifade etti.

Türkiye'nin Kredi Notu ve Gelecek Beklentileri

2000'li yılların başlarında yatırım yapılabilir seviyelere ulaşan Türkiye'nin kredi notu, son yıllarda negatif revizyonlarla "spekülatif" seviyelere gerilemişti. Ancak son dönemdeki pozitif not kararları, Türkiye için pozitif bir hava yarattı. Fitch, Türkiye'yi şu anda B+ seviyesinde değerlendiriyor.

Vergi Politikaları ve Kamu Maliyesi

Morales, vergi politikalarıyla ilgili olarak hükümetin harcama kısıtlama tedbirleri ve gelir tedbirlerinin merkezi yönetim açığını ne ölçüde düşüreceğini ve enflasyonu kontrol altına almayı destekleyip desteklemeyeceğini vurguladı.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini

Fitch, Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini %43 olarak güncelledi. Merkez Bankası'nın sıkı politika duruşunu sürdüreceğini belirten Morales, TCMB'nin ana politika faizini yıl sonunda 250 baz puan indirmesini beklediklerini söyledi.

Türk Lirası'nın İstikrarı

Morales, TL'nin kademeli olarak değer kaybedeceğini ancak sıkı para politikası, tutarlı maliye politikaları ve güçlü rezervler sayesinde keskin bir değer kaybı beklemediklerini ifade etti.

Türkiye'nin Gri Listeden Çıkarılması

Türkiye'nin FATF gri listesinden çıkarılmasının kredi derecelendirme aksiyonlarını etkilemeyeceğini belirten Morales, Türk bankalarının dış borçlanmalarındaki artışın uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandığını gösterdiğini söyledi.

Editör: Merve Öney