8 Temmuz'da yürürlüğe girecek yüzde 50 gümrük vergisi nedeniyle otomobil fiyatlarının ortalama yüzde 40 artması bekleniyor. Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillerden sonra diğer yakıt türlerine de ek vergi getirilmesi tartışılıyor.

Fiyatlar Yüzde 40 Artacak

Otomobil piyasasında büyük bir değişim kapıda. 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek yüzde 50 gümrük vergisi, satış fiyatlarını yüzde 40 oranında artıracak. En çok etkilenecek markalardan biri olan Chery, Türkiye'de üretim araştırmalarına başladı. Chery'nin Türkiye'deki pazar payı yüzde 8’i geçmiş durumda ve kısa sürede yüzde 12’ye ulaşması bekleniyor. Ek vergilerle birlikte bu oranlar yeniden değerlendirilecek.

Vergi Artışı ve Çin Gezisinin Etkileri

Vergi artışının Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Çin gezisinden sonra açıklanması, sektörde dikkat çekti. Sektörden bir yönetici, bu verginin satış hızını yeterince azaltmaması durumunda, elektrikli otomobillere uygulanan yönetmeliklerin benzinli ve hibrit araçlara da uygulanabileceğini belirtti.

Chery ve MG’nin Türkiye Planları

Vergi artışından etkilenen markaların başında gelen Chery’nin Türkiye Başkanı Si Fenghuo, vergi düzenlemesine saygı duyduklarını belirterek, Türkiye'de üretim gerçekleştirmek için yoğun çalıştıklarını ifade etti. MG’nin Türkiye distribütörü Doğan Trend Otomotiv’in CEO’su Kağan Dağtekin ise MG’nin Avrupa’daki ilk üretim tesisini Türkiye’de kurmak için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Fiyatlarda Büyük Artış

Vergi sonrası, fiyatı 1 milyon 328 bin TL olan Chery Omoda 5 Comfort’ın fiyatı yaklaşık 1 milyon 860 bin TL’ye, MG HS Comfort 1.5T-GDI’ın fiyatıysa yaklaşık 2 milyon 280 bin TL’ye yükselebilir. Markaların verebileceği destek miktarına göre bu fiyatlar bir miktar aşağı inebilir ancak rekabet güçlerinin önemli ölçüde azalacağı kesin görünüyor.

Editör: Halit Alptekin