Türkiye, 7 Temmuz'dan itibaren Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uyum sağlamak amacıyla sıfır otomobil satışlarında standart güvenlik donanımlarını arttıracak. Bu kapsamda, Acil Durum Fren Sistemi (AEB), Şerit Takip Sistemi (LDWS), Geri Vites Kamera Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi (BLIS), Yorgunluk ve Dikkat Uyarı Sistemi (DDAW) gibi donanımlar zorunlu hale gelecek. Yeni standartlara uymayan otomobillerin satışı yasaklanacak.

Büyük Kampanyalar ve İndirimler Dikkat Çekiyor
Otomobil üreticileri, yeni düzenlemelere uyum sağlamayan araçlarını stoklarından çıkarmak için büyük indirim kampanyaları başlattı. Örneğin, Fiat Egea'nın fiyatı 970 bin TL'den 799 bin TL'ye, Honda City'nin fiyatı ise 1 milyon 255 bin TL'den 1 milyon 30 bin TL'ye indirildi. Haziran ayına özel kampanyalar ile birçok modelde 200 bin TL'yi aşan indirimler sunuluyor.

İndirimlerden Yararlanmak İçin Son Fırsat
7 Temmuz öncesinde kampanyalara katılan otomobil modelleri arasında Fiat Egea, Renault Clio, Renault Megane, Hyundai i10, i20 ve Bayon gibi Türkiye'de üretilen araçlar bulunuyor. İthal otomobillerde ise Honda City, Renault Captur ve Citroen C3 modelleri indirimlerle dikkat çekiyor. Örneğin, Citroen C3 modelinin fiyatı 963 bin TL'den 890 bin TL'ye düştü.

Editör: Halit Alptekin