İkinci el otomobil sektöründe, dolandırıcılar yeni bir yöntemle sahte ekspertiz raporları düzenleyerek araçlarını kusursuz gibi gösteriyorlar. Yaz döneminin gelmesiyle birlikte hareketlenen sektörde, dolandırıcılar 'ikiz araç' yöntemiyle araçların gerçek durumunu gizleyerek mağduriyet yaratıyor.

'İkiz Araç' Yöntemi Nedir?

Dolandırıcılar, parçası değişmiş, boyalı veya kilometre sorunu olan araçları daha gösterişli hale getirmek adına, rapor düzenlenecek araç ile aynı marka, model ve renkte olan bir aracı plaka değişikliği yaparak ekspertize getiriyorlar. Bu sayede, satışı yapılacak aracın sağlammış gibi sahte bir rapor alınıyor. Alınan bu raporla araçların kusurları gizlenerek kusursuz olarak satışa sunuluyor.

Oto Ekspertiz Uzmanı Uyarıyor

Oto ekspertiz uzmanı Şenol Uysal, dolandırıcıların bu yeni yöntemine karşı vatandaşları uyarıyor. Uysal, "Gösterilen araçtan farklı bir araç getiriliyor. Aynı model aynı marka araçları bulup, kötü aracın plakasını değiştirerek başka bir araca plakayı takıp getirenler oluyor. Buradan temiz, boyasız raporu alarak daha sonra bu aracın plakasını tekrar değiştirerek vatandaşları mağdur ediyorlar," dedi.

Şasi ve Motor Numaralarının Kontrolü Önemli

Uysal, bu tür mağduriyetlerin önüne geçmek için araç alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara dikkat çekiyor. Özellikle şasi ve motor numaralarının kontrolünün yapılması gerektiğini vurgulayan Uysal, fiziksel kontrollerin yanı sıra bilgisayarlı kontrollerin de önemine dikkat çekiyor. Aracın beyni üzerinde yapılan kontroller, aracın geçmişi ve mevcut durumu hakkında detaylı bilgi sunarak olası dolandırıcılık vakalarının önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Raporların Güncel Olmasına Dikkat Edin

Uysal ayrıca, dolandırıcıların satışa sunacağı aracın raporunun daha önceden hazırlandığını belirtiyor. "Bazı ekspertizlerin rapor örneğini yazıcıdan çıkartıp bunu bilgisayarda düzeltip aracın kusurlarını kapatanlar var. Kaşe ve ıslak imza yok. Aracı satmak istediği ortama atıp 'benim aracım kusursuz' havası vermeye çalışanlar da var," diyen Uysal, vatandaşların araç alırken raporları güncel ve güvenilir kaynaklardan almaları gerektiğini söylüyor.

Editör: Halit Alptekin