Gram altın fiyatı, güne yükselişle başladı ve sabah 09:45 itibarıyla 2 bin 450 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın 4 bin 140 lira, Cumhuriyet altını ise 16 bin 490 lira seviyesinde alıcı buluyor. Dünkü işlemlerde altın ons fiyatındaki artışa paralel olarak gram altın, yüzde 0,6 değer kazanarak 2 bin 440 lira seviyesinden günü tamamlamıştı.

Ons Altında Son Durum

Ons altın ise gün içinde yüzde 0,3 artış göstererek 2 bin 340 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu yükseliş, uluslararası piyasalarda da hissedilen bir hareketlilik yaratmakta.

Ekonomik Göstergeler ve Altın Piyasası Üzerindeki Etkileri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika alanının daralmasıyla ilgili endişeler, altın fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Para piyasalarında Fed'in ilk faiz indirimini yılın son çeyreğine erteleyeceği beklentisi hakim. Ayrıca, ABD'de açıklanan ilk çeyrek Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerinin beklentilerin altında kalması, stagflasyon endişelerini artırıyor.

Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti! Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti!

Teknik Analiz ve Piyasa Beklentileri

Teknik açıdan bakıldığında, altının ons fiyatı için 2 bin 300 dolar ve 2 bin 250 dolar seviyeleri destek, 2 bin 350 dolar ve 2 bin 370 dolar seviyeleri ise direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Ayrıca, yurt içi piyasalarda haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD'deki kişisel tüketim harcamaları ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi gibi önemli ekonomik veriler günün ilerleyen saatlerinde piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabilir.

Editör: Halit Alptekin