Son bir yıl içerisinde, BIST 30 Endeksi, Türkiye'deki yüzde 68,50'lik yıllık enflasyona karşın yüzde 89,08'lik bir reel getiri sağladı. Bu oran, BIST 100'ün yüzde 92,43'lük artışının hafif altında kalsa da, endeks içerisindeki şirketlerin performansı yatırımcılar için önemli kazançlar sundu.

Öne Çıkan Kazandıran Şirketler

Yüksek getiri sağlayanlar arasında, Akbank (#AKBNK), Yapı ve Kredi Bankası (#YKBNK), Garanti Bankası (#GARAN) ve İş Bankası C (#ISCTR) gibi finans sektörü liderleri yer alıyor. Bu bankalar, yüzde 60'ın üzerinde bir reel getiri ile yatırımcıların dikkatini çekti. Ayrıca, Tüpraş (#TUPRS), Koç Holding (#KCHOL), BİM Mağazalar (#BIMAS) ve Türk Hava Yolları (#THYAO) gibi şirketler de TL ve dolar bazında etkileyici yıllık getiriler sundu.

Enflasyonun Gerisinde Kalan Şirketler

Performansı enflasyonun altında kalan şirketler arasında Kontrolmatik Teknoloji (#KONTR), Arçelik (#ARCLK) ve Kardemir (#KRDMD) gibi hisseler yer almakta. Bu şirketler, piyasadaki genel kazanç trendinin gerisinde kalmıştır.

Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

Yatırımcılara Kaybettiren Hisseler

Gübre sektöründen Gübre Fabrikaları (#GUBRF) ve Hektaş (#HEKTS), geçen yıl yatırımcılarına kayıplar yaşattı. Aynı zamanda, önceki yıllarda yüzde 200 üzeri kazançlar sağlayan Sasa (#SASA), geçtiğimiz yıl yüzde 23 kayıpla performans sergiledi.

Editör: Halit Alptekin