BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

Londra Metal Borsası'nda üç ay vadeli bakır, sabah saatlerinde %1 artarak 9.804,50 dolar/ton seviyesine ulaştı ve son iki günün düşüş trendinden sonra yükselişe geçti. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda Haziran vadeli bakır ise %0,6 artışla 79.360 yuan/tona (10.953,01 dolar) yükseldi. Analistler, zayıf ABD doları ve güçlü talep görünümü ile maden tarafındaki arz sorunlarının bakır fiyatlarını desteklemeye devam ettiğini vurguladı. Ayrıca, Cobre Panama gibi dünyanın en büyük açık ocak bakır madenlerinden birinin kapanması, küresel bakır konsantresi arzındaki açığı artırdı.

Demir Cevheri Fiyatlarında Yükseliş

Demir cevheri vadeli işlemleri, Çin'deki çelik talebinin iyileşeceğine dair umutlar ve arzın düşeceği beklentileriyle toparlanarak altı haftanın zirvesini geçti. Dalian Emtia Borsası'nda Eylül vadeli demir cevheri %2,55 artışla 883,5 yuan/ton (121,94 dolar) seviyesine ulaştı. Singapur Borsası'nda ise Mayıs ayı demir cevheri %4,54 artarak 117,9 dolar/ton seviyesine çıktı. Fortescue gibi büyük tedarikçilerin sevkiyat görünümlerini düşürmeleri ve hava koşullarından kaynaklanan aksaklıklar, fiyatları daha da yükseltti.

Diğer Metaller ve Piyasa Hareketleri

LME'de nikel, kalay ve çinko gibi diğer metallerde de artışlar gözlendi. Nikel %0,7, kalay %2,2 ve çinko %1,3 oranında değer kazandı. Alüminyum ve kurşun fiyatları da sırasıyla yatay seyirde ve %0,5 artış gösterdi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda inşaat demiri, sıcak haddelenmiş rulo ve filmaşin de artış kaydederken, paslanmaz çelik neredeyse sabit kaldı.

Editör: Halit Alptekin