Salı günü Japonya'nın Nikkei endeksi rekor seviyeye ulaştı. Yatırımcılar, ABD işgücü piyasasının soğuduğuna dair kanıtların ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın faiz indirimlerine destek verip vermeyeceğini merakla bekliyor.

Avrupa Piyasalarında Karışık Açılış

Avrupa'da EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,2 düşerken, FTSE %0,1 yükseldi. ABD'de S&P 500 vadeli işlemleri %0,2 artış gösterirken, Nasdaq vadeli işlemleri %0,3 yükseldi. Wall Street hisseleri Pazartesi günü rekor seviyelerde kapanarak yükselişini sürdürdü.

Asya Piyasalarında Hareketlilik

Nikkei endeksi, yarı iletken hisselerinin desteğiyle %2,3 artışla rekor seviyeye çıktı. MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,4 yükseldi. Tayvan hisseleri rekor seviyeye ulaştıktan sonra %0,1 düşerken, Çin'in blue-chip endeksi %1,1 ve Hong Kong'un Hang Seng endeksi %0,5 arttı.

Powell'ın Kongre Önündeki Görünümü

Powell, Salı ve Çarşamba günü Kongre önünde olacak. Zayıf işgücü piyasası verileri, Eylül ayında faiz indirimi olasılığını %80'e çıkardı. AMP'nin baş ekonomisti Shane Oliver, piyasaların Powell'ın ihtiyatlı bir şekilde ılımlı davranacağı ve enflasyondaki düşüşün teyit edileceği konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Kritik Tüketici Fiyat Raporu Bekleniyor

Bu haftanın en önemli ekonomik olayı, perşembe günü açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Raporu olacak. Raporda, manşet enflasyonun %3,3'ten %3,1'e gerilemesi ve çekirdek enflasyonun %3,4'te sabit kalması bekleniyor. Piyasalar, 2024'ün geri kalanı için toplam 50 baz puanlık gevşemeyi tam olarak fiyatladı.

Döviz ve Tahvil Piyasaları

Euro, Fransa'daki siyasi belirsizliklere rağmen 1,0825 dolarda sabit kaldı. ABD doları, dört haftanın en düşük seviyesine yakın bir seviyede kaldı. Japon yeni, 38 yılın en düşük seviyesine geriledikten sonra dolar karşısında 160,95'te sabitlendi. Çin'in açık deniz yuanı dört seans üst üste yükseldi ve 7,2897'de geziniyor. Hazine tahvilleri ise sabit kaldı; 10 yıllık tahvil getirisi %4,2841 ve 2 yıllık tahvil getirisi %4,6285'te sabit kaldı.

Emtia Piyasalarında Gelişmeler

Altın, gecelik %1,4 düşüşün ardından %0,3 artışla ons başına 2.365,69 dolara çıktı. Petrol fiyatları, Teksas'taki kasırganın beklenenden daha az hasar vermesinin ardından düştü. Brent petrolü %0,2 düşüşle varil başına 85,54 dolara, ABD WTI ham petrolü ise %0,3 düşüşle varil başına 82,10 dolara geriledi.

Editör: Halit Alptekin