Ons altın, kâr realizasyonları ile düşüş gösterdi. Şu sıralarda yüzde 0,30 kayıpla 2384,18 dolar seviyesinde bulunuyor. ABD'de açıklanan verilerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ayında faiz indirimine gitmesi olasılığını güçlendirmesiyle, cuma günü mayıs ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıkan ons altın, yeni haftaya kâr realizasyonu ile başladı.

Analistlerin Görüşleri

Capital.com analisti Kyle Rodda, "Bu sabah biraz kâr elde ediyoruz çünkü cuma gecesi istihdam verilerinden sonra çok önemli bir ralli yaşadık" dedi. Analistler, bugün için ilk destek olarak 2368 doları işaret ederken, direnç seviyesinin 2394 dolar olduğunu belirtiyor. Bu direncin geçilmesi halinde 2411 doların hedeflenebileceği ifade ediliyor.

Fed'in Faiz Politikası ve Piyasaların Beklentileri

CME'nin Fedwatch aracına göre, piyasalar Fed'in eylül ayında faiz artırımına gitme ihtimalini %78 olarak görüyor. Yatırımcılar, ayrıca aralık ayında ikinci bir faiz indirimi ihtimalinin arttığını fiyatlıyor. Piyasalar bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kongre'deki yarı yıl sunumuna ve ABD enflasyon verilerine odaklanacak.

ABD Enflasyon Raporu ve Powell'ın Etkisi

City Index'in kıdemli analistlerinden Matt Simpson, yumuşak bir ABD enflasyon raporu ve Powell'ın güvercin bir ton kullanmasının altının yeni zirveleri görmesi için ideal katalizörler olduğunu söyledi. Simpson, "Çin altın alımlarını durdurmuş olabilir, ancak genel olarak altın talep görmeye devam ediyor. Bu da muhtemelen altını yükseliş izleme listelerinde tutacak ve herhangi bir düşüşte yükseliş lerini cazip kılacak" dedi.

Editör: Halit Alptekin