Petrol fiyatları, ABD'deki fırtına nedeniyle dört haftalık yükselişin ardından yatay seyrediyor. Brent petrol, Haziran başındaki kazançlarla yüzde 8'den fazla yükselerek varil başına 86 doların üzerinde tutunurken, ABD ham petrolü 83 doların altında kaldı. Petrol şirketleri, Beryl Fırtınası'nın Teksas kıyılarına yaklaşmasıyla operasyonlarını ayarlamaya başladı. Alberta'daki orman yangınları da arzı tehdit ediyor.

Fırtına ve Yangınların Etkisi

Singapur'daki ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, Beryl Fırtınası'nın açık deniz petrol ve gaz üretimini riske atabileceğini belirtti. Patterson, "Fırtınanın karaya inmesi rafineri altyapısı üzerinde potansiyel bir etki yaratabilir. Uzun süreli rafineri kesintileri ham petrol için düşüş, rafine ürünler için ise yükseliş anlamına gelebilir" dedi.

Artan Talep ve Azalan Stoklar

Petrol fiyatları, yaz aylarında artan talep ve azalan stok beklentileri nedeniyle geçen hafta Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. En büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki zayıflık işaretleri bir miktar direnç oluşturdu. Ancak, ABD'nin faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri, emtialar da dahil olmak üzere risk varlıklarının yükselmesine yardımcı oldu. Para yöneticileri Brent üzerindeki net uzun pozisyonlarını dördüncü haftada da artırdı.

Editör: Halit Alptekin